Babacan S&P'yi Ciddiye Almadı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un (S&P), Türkiye'nin kredi görünümünü, 'pozitif'ten 'durağan'a düşürmesinin, 'üzerinde durulmaya değer bir gelişme' olmadığını söyledi.

Babacan, 'S&P, Fitch. Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşlarını kendi hallerine bırakmakta büyük fayda var. Son krizde kendi kredibiliteleri ile çok ciddi sıkıntılar meydana geldi' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un (S&P), Türkiye'nin kredi görünümünü, 'pozitif'ten 'durağan'a düşürmesinin, 'üzerinde durulmaya değer bir gelişme' olmadığını söyledi. Babacan, "S&P, Fitch. Moody's gibi kredi derecelendirme kuruluşlarını kendi hallerine bırakmakta büyük fayda var. Son krizde kendi kredibiliteleri ile çok ciddi sıkıntılar meydana geldi."diye konuştu. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen '2012 Yılında Dünya Ekonomisi ve Maliyesinin Durumu ve Kalkınmaya Etkileri konulu yüksek düzeyli tematik toplantıda yaptığı konuşmanın ardından New York'taki Türkevinde basın toplantısı yaptı. BM'de yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi veren Babacan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'GELİŞMELERİN PEŞİNDE SÜRÜKLENİR DURUMA DÜŞTÜLER'
Babacan, S&P'nin, 'daha düşük dış talep ve kötüleşen ticaret haddi' dolayısıyla, Türkiye'nin kredi notu görümünü, 'pozitif'ten 'durağan'a düşürmesine ilişkin olarak ,"Arkadaşlar bu S&P olsun, Fitch olsun, Moody's olsun, baştan beri benim prensibim şu: Bunlar Türkiye'nin notunu yada görünümünü artırırken de ben hiç bir şey söylemedim, farklı karar aldıklarında da hiç bir şey söylemedim. Bugünkü konuşmamda da bu kuruluşlara olan bağımlılığın mutlaka azaltılması gerektiğini de söyledim. Bunu sadece ben söylemiyorum, bu G 20'nin gündem maddesi aynı zamanda" dedi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının, 2008'de yaşanan küresel krizde sınavı başarı ile veremediklerini belirten Babacan, "3A, 2A notu verdikleri şirketlerin yada ülkelerin ertesi gün değerinin sıfırlandığı bir dönemden geçtik. Yatırımcılara bu 3A notuna sahip bir şirkettir yada ülkedir diyorlar, ertesi gün batıyor. Bu kuruluşların normalde önden gitmesi lazım, yatırımcılara yol, yön göstermesi lazım. Ama şu anda olan biteni geriden takip etmeye çalışıyorlar. Yani gelişmelerin peşinde sürüklenir duruma düştüler." diye konuştu.

YATIRIMCILAR TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR
Yatırımcıların kredi derecelendirme kuruluşlarına bakışı ve değerlendirmelerinin eskisi kadar büyük ağırlık taşımadığına değinen Babacan, "Dikkat ederseniz, S&P'nin son uygulaması not düşürme de değildir. Sadece görünümü pozitiften durağana çeviriyor. Bana göre üzerinde o kadar durmaya değer bir gelişme de değil. Bakıyorsunuz, piyasa üzerinde etkisi de sıfır. Bu açıklamanın yapıldığı günlere bakın. Bizim ne borsamıza bir şey olmuş, ne faizlere, ne kurlara bir şey olmuş. Eskiden öyle bir şey olsa herhalde çok etkilenirdi piyasalar.Ama artık yatırımcılar Türkiye'yi iyi tanıyor. Parası olanlar, yatırım yapanlar da Türkiye'yi buna göre değerlendiriyorlar, kararlarını veriyorlar. Dolayısı ile bizim açımızdan çok önemli bir unsur değil. Bizim iç ekonomik gündemimiz de şu sıralar oldukça rahat, fazla da sıkıntı, sorun yok. Bizim asıl işimiz gerçek yatırımcılarla, onların da Türkiye'ye verdiği not çoktan belli, bizim o konuda kaygımız yok' dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER