Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kritik ara zam toplantısı başladı. Yaklaşık 7 milyon çalışan asgari ücrette gerçekleşecek artışı bekliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilcinin katılacağı komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi ve toplantı öncesi açıklama yapıldı.

BİLGİN: YARIN SONUÇLANACAĞINI ÜMİT EDİYORUM
Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir. Bunu yapmak zorundayız” dedi ve “Bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Ocakta güzel bir zam yapıldı ama 3 ay sonra bu zam özellikle yüksek gıda enflasyonu nedeniyle eridi. Dar ve sabit gelirliler, emekliler, çalışanlar en büyük sıkıntıyı çeken kesimler” dedi.

TÜRK-İŞ VE TİSK’TEN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMALAR
Atalay ayrıca, “Kamu işçileri vergiden dolayı yüzde 8 kayıpta” derken; Bilgin ise, bunun önemli bir kayıp olduğunu ve ele alacaklarını bildirdi.

İşvereni temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Hem vatandaşımızı hem tüm işletmelerimizi koruyan dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum. Elimizi taşın altına koymaya hazırız” diye konuştu.

Yapılacak ara zam oranını ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi dönüşü açıklaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER