''Asgari ücret artışı zorunluluktu''

Türkiye’de 10 milyon çalışanı ilgilendiren, diğer çalışanların ücretlerinde baz alınan asgari ücretin 2022 yılı içinde ikinci kez artışla 5 bin 500 TL olmasının ardından iş dünyasının yaklaşımı da olumlu yönde oldu.

''Asgari ücret artışı zorunluluktu''

BEN HABER/

Yeni asgari ücret iş dünyasını nasıl etkileyecek, istihdam açısından bir sıkıntı yaratacak mı? Sorusunun cevabını İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi Ben Haber'e değerlendirdi.

İZTO BŞK. MAHMUT ÖZGENER: OLUMLU BİR ADIM OLMUŞTUR

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Asgari ücret tespiti ülkemiz için her yıl büyük önem taşır. Asgari ücretin Türkiye için önemli olmasının nedeni, asgari ücret ve buna yakın ücret alanların sayısının yüksek olması. Asgari ücrete yapılacak artış oranı, sadece asgari ücreti ve asgari ücretlileri etkilemiyor. Üyelerimizin asgari ücretliler dışında çalışanların ücret artışları da buna göre belirleniyor. Yüzde 30 zam ile birlikte Türkiye'de asgari ücret 2021 sonuna göre yüzde 95 arttı ve net 5.500 TL oldu.

Taleplerimiz arasında yer alan asgari ücret desteğinin 100 TL olarak uygulamaya alınması ve asgari ücretin vergiden muaf tutulmasının devamı olumlu bir adım olmuştur. Yılbaşından bu yana enflasyon (Ocak-Haziran) ise yüzde 42,35 oldu. Bu nedenle ilk planda enflasyon artışlarının kontrol altına alınması ve bu yol ile istihdamın da korunması gerektiği düşüncesindeyiz. Aksi takdirde enflasyona paralel olarak yüksek ücret artışlarının da devamı kaçınılmaz olacaktır.” dedi.


EİB BŞK. JAK ESKİNAZİ: ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ZORUNLULUKTU

Türkiye’de 10 milyon çalışanı direkt ilgilendiren, diğer çalışanların ücretlerinde baz alınan asgari ücretin 2022 yılı içinde ikinci kez artışla 5 bin 500 TL olmasına Egeli ihracatçılar, “Asgari ücret artışı zorunluluktu. Sabit gelirli insanımızın bu hayat pahalılığına karşı korunması gerekliydi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de ilan edilen enflasyon ile hissedilen enflasyon rakamları arasında belirgin bir fark olduğu tespitinde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türkiye’de 10 milyonu aşkın çalışanımız aileleriyle birlikte asgari ücretle geçimini sağlamak durumunda. İhracatçılar olarak Türkiye’nin uluslararası piyasalarda katma değerli ürünlerle öne çıkmasını arzu ediyoruz. Ülkemizin ucuz iş gücüyle anılan ülkeler arasından sıyrılması en büyük beklentilerimizden birisi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2022, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER