Akdeniz'in 'Umut Yolu'

Mersin-Antalya Karayolu'ndaki sıkıntıyı giderebilmek için başlatılan 'Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Akdeniz'in 'Umut Yolu'

Dik rampaları ve peş peşe sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülere zorlu bir yolculuk yaşatan Mersin-Antalya Karayolu'ndaki sıkıntıyı giderebilmek için başlatılan ''Akdeniz Sahil Yolu Projesi''nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Oldukça dik rampaları ve birbiri ardına sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülerden ''her babayiğidin harcı değil bu yol'' yakıştırması alan karayolu, sürücülerin tehlikeli bir yolculuk yapmasına, hatta zaman zaman karşılıklı yönlerden gelen araçların birbirlerine durarak yol vermesine neden oluyor.
Karayolları Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında çalışmalarına başlanan Akdeniz Sahil Yolu Projesi tamamlandığında, hem iki kent arasındaki mesafe 20 kilometre daha kısalacak, hem de virajlı yollar yerini, duble yollara bırakacak.
Çalışmaların yoğun şekilde, çoğu zaman gece-gündüz ayrımı yapılmadan sürdüğü 437,70 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu'nun bugüne kadar 347.53 kilometresi bölünmüş olarak tamamlandı ve trafiğe açıldı. Kalan 90.17 kilometrelik kısmın 16 kilometresinde proje çalışmaları, 74.17 kilometrelik kısmında ise yapım çalışmaları sürdürülüyor.
2015 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenen yol, şu an için otobüsle 9 saat civarında sürerken, çalışmalar tamamlandığında, mesafenin 5 saate kadar düşmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER