Akdeniz’de “İzmir” rüzgarı

İzmir Valiliği'nin koordinasyonuyla 5 kurumun, kentin yurt dışındaki tanınırlığını artırarak kruvaziyer gemileriyle İzmir'e daha çok turistin gelmesini sağlamak hedefiyle oluşturduğu heyet, İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen kruvaziyer sektörünün Akdeniz’deki en büyük Fuarı SeatradeMed’e katıldı.

Akdeniz’de “İzmir” rüzgarı

2 gün süren fuarda, liman kenti olan İzmir'in tarihi ve doğal özelliklerine vurgu yapılarak kruvaziyer turizmindeki avantajları anlatıldı. Planlanan sefer sayılarının artırılması ve yeni rotalara İzmir'in de dahil edilmesi için uluslararası tur şirketleriyle birebir görüşmeler yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş,  IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Odası Danışmanı Mine Güneş Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce, İZFAŞ Fuarlar Koordinatörü Batuhan Alpaydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürü Melih Kayacık, Turizm Koordinatörü Sinem Soygül, İzmir Ticaret Odası Uluslararası Etkinlikler ve Turizm Müdürlüğü Yerel Etkinlikler, Fuar Planlama ve Operasyon Görevlisi Ekin Sıla Özsümer’den  oluşan İzmir heyeti, Malaga Fuar ve Kongre Merkezi'nde 14-15 Eylül 2022  tarihleri arasında düzenlenen SeatradeMed’e katıldı.

GALA YEMEĞİ’NDE 2 ÖNEMLİ TEMAS
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş ve İzmir Ticaret Odası Danışmanı Mine Güneş Kaya, fuarın açılışından bir gün önce Akdeniz Kruvaziyer Birliği ve SeatradeMed Fuarı özel gala gecesine katılarak, MscCrociere CEO’su GianniOnorato, MscCrociere Yönetim Kurulu Başkanı, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA) Dünya Başkanı PierfrancescoVago ve Celestyal CEO’su ChrisTheophilies ile bir araya geldi. Özkardeş, özel olarak yapılan görüşmelerde her iki hattın İzmir’e olan ilgilerinin devam ettiğini ifade etti.

Teknik detayların, liman olanaklarının, yeni turistik ürünlerin de aktarıldığı görüşmelerde iki önemli firma,varolan İzmir seferlerini artırmak ve turnaorund operasyonları geliştirmekiçin İzmir’e tekrar davet edildi.Özkardeş, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in İzmir’in önemli kruvaziyerdestinasyonları arasında yer alması konusunda büyük çaba sarf ettiğini, kendilerinin de turizm meslek komitelerini temsilen bu vizyona uygun şekilde önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

14 FİRMA, 4 FARKLI ORGANİZASYON TEMSİLCİSi İLE GÖRÜŞÜLDÜ
İzmir heyeti, yaklaşık 70 ülkeden 3 bin katılımcının yer aldığı fuar kapsamında,dünyanın önde gelen kruvaziyer ailesi Carnival Corporation, ayrıca CostaCruises, MscCruises, Mano Cruises, NorwegianCruiseLineHoldings, RegentCruises, OceaniaCruises, Royal Caribbean Group, ScenicCruises, CelestyalCruises, VarietyCruises, EmeraldCruises, V ShipsLeisure, SilverseaCruises, ExploraCruises gibi İzmir’e gelen ve İzmir’i tanımak isteyen potansiyel hatlar ile görüşmeler yaptı.

Olası etkinlikler için PosidoniaSeaTourism Forum, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA), Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise), SeatradeInforma, Global Sürdürülebilirlik Turizm Konseyi temsilcileri ve üst düzey yöneticileri ile görüşmeler yapıldı. Madrid Ticaret AteşesiSavaş Tarhan ve Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı Ürün Geliştirme Direktörü Ceylan Şensoy ile de bir araya gelinerek İzmir’in Akdeniz’de ticari ve turistik potansiyeli konusunda da karşılıklı görüşler ifade edildi.

UNESCO SÜRECİ, FLAMİNGO TURU VE GASTRONOMİ ROTALARI ANLATILDI, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE TEDARİK VURGUSU YAPILDI 
Tanıtımlarda mevcut Unesco miras alanları ile geçici listede olan ve başvuru aşamasına gelinen Unesco süreçlerinden de bahsedildi. Ayrıca görüşmelerde İzmir’in yeni ürünleri flamingo turu, gastronomi rotaları ve bağ yolu, Musevi mirası “visitizmir” aplikasyonu, Vr-Ar deneyimleri ve “directizmir” programı ile ilgili de bilgi verildi. Gemide ve destinasyonda müşteri deneyimi noktasında yiyecek ve içecek odaklı olarak İzmir’in coğrafi işaretli ürünlerinin gastronomi deneyimine nasıl dahil edilebileceği noktasında da karşılıklı çalışma yapılması kararı alındı.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ,BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM 
Son derece olumlu geçen görüşmelerin ardından İzmir heyeti yol haritasını belirledi. Buna göre hep birlikte Akdeniz’deki kruvaziyer şirket merkezleri Cenevre, Cenova, Hamburg, Southampton ve Monako başta olmak üzere daha sonra da Kuzey Amerika’ya da devam etmek suretiyle üst düzey görüşmeler ve tur planlama, denizcilik, liman ve liman gelişimi birimlerine de gidilerek özel sunumlar hazırlanacak. Öte yandan kruvaziyer gemilerin kaynak pazarlarında olan ülkelerden gelecek yöneticiler ile İzmir’e famtrip yapılması ve karşılıklı olarak da İzmir’den turizm programlarına yönelik roadshowlar yapılması planlanıyor. Heyet, aynı zamanda dünya kruvaziyer turizminde önemli olan Seatrade, CLIA, MEDCRUİSE ve POSİDONİA SEA TOURISM FORUM gibi kruvaziyer sektörüne yönelik büyük ve küçük ölçekte organizasyonların İzmir’e çekilmesi için var gücüyle çalışıyor. İlgili konularda CLIA Dünya Başkanı PierfrancescoVago, Medcruise Başkanı Figen Ayan, Seatradeİnforma Grup Direktörü Mary Bond ve Posidonia Deniz Turizmi Forumu Yöneticisi TheodorosVokos ile görüşen heyet, dosya hazırlama ve lobi faaliyetleri kapsamında iş takvimi oluşturuyor.

ÖZKARDEŞ: “BİRLİKTEN GÜÇ ALIYORUZ”
İzmir heyetinin geçtiğimiz Nisan ayında, ABD Miami Beach Kongre Merkezi'nde düzenlenen kruvaziyer sektörünün en büyük Fuarı SeatradeCruise Global’e de katıldığını ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş, “Kentimiz için tüm paydaşlar bir arada çalışıyoruz. Birlikteliğimizden aldığımız güçle ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. İkili ilişkiler sayesinde İzmir’in kruvaziyer turizminde ivme kazanacağına inanıyorum” dedi.

İzmir heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretler:
-MscCruises Başkanı ve Clia Dünya Başkanı PierfrancescoVago
-CostaCrociere Başkanı MarioZanetti
-MscCruises CEO’su GianniOnorato
- ChrisTheophilides, Celestyal CEO’su
- MariosPolydorou, Celestyal İş Geliştirme ve Müşteri Deneyimi Direktörü
- MichelNestour - Carnival Corporation Limanlar Gelişimi Başkan Yardımcısı (Avrupa)
- Richard Cooke - Carnival Corporation Limanlar ve Projeler Müdürü
- Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Genel Sekreteri AimiliaPapachristou
- Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Başkanı Figen Ayan
- Royal Caribbean GroupHükümetlerarası İlişkiler Direktörü AlessandroCarollo
- Royal Caribbean Group Gemi Konumlandırma ve Rota Planlama Başkan Yardımcısı Christopher S. Allen
- Francesco De CurtisMscCrociere Limanlar Operasyon Direktörü
- Maria Christina Marsano - MscCrociere Liman Hizmetleri Ticaret Müdürü
-ChristopherKnowles - MscCrociereExploraJourneys- Liman Operasyonları Uzmanı
- AndreaPrati - CostaCrociere Gemi üssü Gelir Arttırım Direktörü
-MichelaScavazzo- CostaCrociere Planlama ve Operasyon Direktörü
- Mary Bond Seatrade ve Informa Editörü ve Grup Direktörü
- ChiaraGiorgi, Seatrade Etkinlik Direktörü
- Emma Bond, SeatradeKruvaziyer Etkinlikleri Yöneticisi 
- GreggZalkin – NorwegianCruiseLineHoldings Strateji ve Global Ortaklıklar Direktörü
- Jean Pierre Joubert - NorwegianCruiseLine, OceniaCruises, Regent Seven SeaCruises Başkan Yardımcısı
- MarillisaGiannessi, SilverseaCruise Destinasyon Hizmetleri Direktörü
- JulianPoston, V. ShipsLeisure, Liman Operasyonu Direktörü
- HuguesLamy - ScenicLuxuryCruisesandTours, liman Operasyon Direktörü
-Moran Mano - Mano Maritime, Yönetici
- GilHashmonay - Mano Maritime , Pazarlama Müdürü
-Marie Caroline Laurent - CliaCruiseLinesİnternationalAssociation Avrupa Genel Direktörü
- Maria Deligianni- CliaCruiseLinesİnternationalAssociation, Clia Genel Direktörü
-Dr. IonnisPapas, Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi Akdeniz Bölge Direktörü
- IonnasBras, Kruvaziyer Destinasyon Geliştirme Uzmanı FiveSenses

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER