2.3 Milyar Dolara Ulaştı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) verilerine göre sektör ihracatı, Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 artışla 3.2 milyon tona, değer bazında da yüzde 27.5 yükselişle 2.3 milyar dolara yükseldi.

2.3 Milyar Dolara Ulaştı
ABD Başkanı Donald Trump, Section 232 yasası uyarınca ithalata vergi kararını açıklamadan önce yaşanan tedirginlik nedeniyle Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatı Ocak-Şubat aylarında miktarda yüzde 60 düştü. Trump’ın tüm ülkelere yüzde 25 ek vergi kararını açıklaması ise “kötünün iyisi” şeklinde yorumlanırken ÇİB Başkanı Namık Ekinci, önceki yıllara oranla önemli miktarda kayıpların yaşandığı ABD’ye ihracatın şimdilik devam edeceğini söyledi.
 
Verilerde ayrıca çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2018 yılının ilk iki ayındaki toplam çelik ihracatının miktar bazında 3.3 milyon ton, değer bazında ise 2.6 milyar dolar olduğu vurgulandı.
 
Ocak-Şubat 2018 döneminde sektörün bölgeler bazında yaptığı ihracat incelendiğinde Avrupa Birliği’ne ihracatın önemli oranda arttığı görüldü. Bölgeler bazında lider olan Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 62 artış ile 1.3 milyon tona yükseldi. Avrupa Birliği’ni 714 bin tonla Ortadoğu, 217.3 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri ve 211 bin ton ile Kuzey Afrika ülkeleri, 203 bin ton ile Orta ve Güney Amerika ülkeleri izledi.
 
Çelik ihracatı ABD’de büyük kayıp yaşarken, AB’deki yükseliş ile moral buldu
 
Çelik sektörünün yılın bu döneminde miktar bazında ihracatta en fazla artış yakaladığı ülkeler; İtalya, Belçika, Almanya, Hollanda ve İsrail olarak sıralandı. Belçika’ya çelik ihracatı yüzde 154, Hollanda’ya yüzde 123, Almanya yüzde 122, İtalya yüzde 117 gibi yüksek oranlarda arttı. İsrail, Almanya ve Hollanda’ya inşaat çeliği ile birlikte filmaşin ihracatında artış gözlemlenirken,  İtalya’ya ve Belçika’ya yassı sıcak ihracatı arttı. Aynı dönemde en büyük düşüşlerin ise ABD ve Fas’ta gerçekleştiği görüldü. ABD’ye çelik ihracatı yüzde 60 azalırken, Fas’taki düşüş yüzde 58 oldu.
 
Ocak-Şubat 2018 döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasına bakıldığında ilk sırada yüzde 19.32’lik düşüşüne rağmen, bir milyon ton ile inşaat çeliği yer aldı. İnşaat çeliğini ise 539 bin tonla yassı sıcak, 312 bin tonla dikişli boru, 264 bin ton ile filmaşin ve 247 bin tonla profil izledi.
 
Şubat ayında çelik ihracatı 1.1 milyar dolara yükseldi
 
ÇİB verilerine göre; 2018 yılı Şubat ayı ihracatı ise 2017 yılının aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 3.4 azalış ile 1.6 milyon ton olarak gerçkleşirken, değerde yüzde 24 artış ile 1.1 milyar dolara yükseldi. Şubat ayında çelik ihracatında miktar bazında en fazla artışın gerçekleştiği ülkeler İtalya, Belçika, Almanya ve Mısır şeklinde sıralandı. Belçika’ya ihracatın yüzde 400 gibi rekor seviyede arttığı görüldü. Dikkat çekici bir ihracat artışı ise çelik sektörünün bir süredir önemli kayıplar verdiği Mısır’da yaşandı. Şubat ayında Türkiye’nin Mısır’a çelik ihracatı 2017 Şubat ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 341 arttı.
 
Ocak-Şubat dönemi ihracat rakamlarını değerlendiren ÇİB Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, şöyle konuştu:
 
“Bu dönemde çelik ihracatımız açısından en önemli gelişme ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm dünyadan gelen tepkilere kulaklarını tıkayarak yerli çelik sanayini korumak adına gündeme aldığı Section 232 yasasıydı.
 
"Çelik ithalatına yüksek vergi tedirginliği nedeniyle ihracatta bir yavaşlama söz konusuydu ve bu da ihracat rakamlarımıza olumsuz şekilde yansıdı. ABD’ye ihracatımız yılın ilk iki ayında sert bir şekilde düştü. Ocak-Şubat döneminde ABD’ye miktarda yüzde 60 azalışla 195 bin ton, değerde ise yüzde 45 düşüşle 134.6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.
 
“Başkan Trump, Nisan ayını beklemeden sadece Türkiye değil dünyanın merakla beklediği çelik kararını açıkladı. Tüm ülkelere yüzde 25’lik ithalat vergisi kararını Türkiye açısından ‘kötünün iyisi oldu’ şeklinde yorumlayabiliriz.
 
"Eğer bizim de aralarında olduğumuz 12 ülkeye yüzde 53 vergi seçeneği hayata geçseydi bu Türk çelik sektörüne ABD pazarının kapanması anlamına gelirdi. Haksız bir karar olmakla birlikte tüm ülkelere eşit oranda yüzde 25 vergi getirilmesi ABD’ye çelik ihracatımızın şimdilik devam edeceğine işaret ediyor.
 
"Trump, yalnızca çelik sektörünün değil tüm yerli üreticilerin ve halkın menfaatlerini göz önünde tutmalıydı ancak halkının ve çeliği girdi olarak kullanan sanayicisinin zararına rağmen açık ara yerli çelik üreticilerinin tarafını tutmuştur. Sonuç olarak ABD’nin kendi ekonomisi açısından son derece olumsuz etkileri olacağını düşündüğümüz bu kararın çok uzun süre uygulanabileceğini zannetmiyorum."
 
ÇİB Başkanı Ekinci, ABD’deki düşüşe karşın çelik ihracatının yılın ilk iki ayında miktar ve değer bazında yükselişini sürdürmesinin sevindirici olduğunu belirterek bu yükselişte İtalya, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi AB ülkelerine yaptığımız ihracattaki artışların büyük payı olduğunun altını çizdi. (Fotoğraflı)
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER