2 Yıl Daha Akdeniz'de Kalacak

TPAO'nun petrol arama ruhsatı 2 yıl daha uzatıldı.

2 Yıl Daha Akdeniz'de Kalacak

 

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Antalya'da 16 numaralı, Muğla'da ise 18 numaralı bölgeleri kapsayan ve Akdeniz'de Türk karasuları dışında yer alan bölgedeki petrol arama ruhsatını 2 yıl süreyle uzattı.
 
Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan duyurularına göre, TPAO'nun başvurusu üzerine, Genel Müdürlük Akdeniz'de Türk karasuları dışında yer alan petrol arama ruhsatlarının kanuni sürelerinin sona ereceği 30 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yüzde 50 süre artırımı ile uzatılmasına (2 yıl) karar verdi.
 
TPAO'nun Şırnak ve Hakkari illerinde bulunan dört adet petrol arama ruhsatı için yaptığı başvuruya ilişkin duyuru da Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Öte yandan, Transatlantic Turkey ve Transatlantic Exploration Mediterranean firmalarının ortak olduğu Diyarbakır ilini kapsayan bölgedeki petrol arama ruhsatı da iki yıl süreyle uzatıldı. Firmaların uzatılan süre içerisinde bir petrol arama kuyusu açması gerekiyor.
 
Genel Müdürlük, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne, Mardin'de 40 bin 869 hektarlık alanda petrol arama ruhsatı verdi. Alınan karara göre Çalık Enerji'nin bir yıl içerisinde bir arama kuyusu açması gerekiyor. Çalık Enerji'ye verilen petrol arama ruhsatının süresi ise dört yıl.
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER