10 Yıl Sonra Borsaya Gelen İlk Sabancı Şirketi

Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Teknosa, 'TKNSA' koduyla borsada işlem görmeye başladı.

10 Yıl Sonra Borsaya Gelen İlk Sabancı Şirketi

Teknosa İç ve Dış Ticaret AŞ hisselerinin İMKB'de işlem görmeye başlaması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Teknosa'nın İMKB için hayırlı olmasını dileğinde bulunarak, ''Toplam 9 bin 398 yatırımcıya, ilk defa uzun bir süreden sonra borsada geriye dönen 4 bin 88 yatırımcıya ve ilk defa hisse senedi alarak borsaya katılan 2 bin 892 yatırımcımıza hoşgeldiniz diyorum'' diye konuştu.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, bu halka arzın, bütün Teknosa yatırımcılarına ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul da bugünün kendileri için çok önemli bir gün olduğunu belirterek, ''10 yılı aşkın bir zamandan sonra ilk defa bir Sabancı Holding şirketini halka açıyoruz. Teknosa, sektörünün yıldızı olan, Sabancı Holding'in göz bebeği olan bir şirket. Elektronik perakende de lider bir şirket'' dedi.

Kurtul, yurtdışındaki ekonomik ortama rağmen çok yüksek bir talep geldiğini ifade ederek, ''Hem yurtdışı yatırımcılarımızdan hem yurtiçi yatırımcılarımızdan büyük talep geldi. Toplam talep, halka arz tutarının 2.3 katıydı. Teknosa'ya yurtiçi bireysel yatırımcılardan büyük talep geldi. Bireysel yatırımcılar toplam arzın yüzde 55'i tutarında ve kişi başı yatırım da yaklaşık 8 bin lira, hakikaten halka arzı tabana yaymış olduk'' şeklinde konuştu.

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer de kendileri için son derece mutlu bir gün olduğunu belirterek, ''Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Teknosa'ya borsada, 'Yüksel ki yerin bu değildir' diyorum'' diye konuştu.

AK Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci de Teknosa hisselerini alan yabancı yatırımcıların uzun vadeli olduğunu belirterek, ''Kısa vadeli politik çalkantı onlar için önemli olmadı. Avrupa Kıtası ve İngiltere yatırımcılarından talep geldi'' dedi.

Borsa'da 'TKNSA' koduyla Ulusal Pazar'da işlem görecek ''Teknosa İç ve Dış Ticaret AŞ''nin İMKB'deki ilk işlem günü, yetkililerin gonga vurmasıyla başladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER