Ekmek zararlı mı? Beslenmemizde ekmek olmalı mı?

Merhaba Ben Haber okuyucuları... 

Belki her gün televizyonda veya sosyal medyada siz de ekmeğin “kötü” sıfatıyla anıldığı onlarca bilgi görüyor, duyuyorsunuzdur. Günümüzde fazla kilolarından kurtulmak isteyen veya beden kaygısı olan insanların çoğu bu bilgilere dayanarak ilk olarak ekmeği, beraberinde karbonhidratı diyetten tamamen çıkararak kilo vermeye çalışıyor. Ardından “ben zaten ekmeği kesince hemen kilo veriyorum.” “ekmek yazmazsanız olur mu?” “siz listeme ekmek yazmıştınız ancak ben yemedim.” gibi cümleler gelmeye başlıyor. 

Peki bu yaklaşım beslenme üzerinde doğru bir davranış mı? Gerçekten ekmeği kestiğimizde hemen kilo verebilir miyiz? Ekmeğin vücuda bir zararı var mı? gelin biraz bu sorulara cevap bulalım.

EKMEK BESLENMENİN İÇİNDE YER ALMALI
Günlük beslenmemizin % 50-60’ını karbonhidrat grubundan sağlarız. Kilo vermek, gebelik hamilelik gibi özel dönemler, sporcu beslenmesi, genç ve çocukların beslenmesi dahil günlük yaşamda ekmek, temel karbonhidrat kaynağı olarak dengeli bir şekilde beslenmenin içinde yer almalıdır.

Ayrıca hayati fonksiyonlarımızı kontrol eden temel organımız, beynimiz çalışmak için glikoza ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı yalnızca karbonhidratlardan elde edebiliriz. Ekmek; karbonhidrat, az miktarda protein, lif özellikle B1 ve B6 vitaminleri gibi birçok besin ögesi yönünden zengin bir besindir. 

EKMEĞİN BAZI HASTALIKLARA FAYDALI
Yapılan araştırmalarda basit karbonhidratların yerini komple karbonhidratlar aldığında, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolü düşürdüğü ve kolesterol dengesi sağladığı görülmüştür. Tansiyon hastalarında kan basıncının kontrol altında tutulması için gerekli besin ögeleri yönünden zengin olduğundan, tansiyonun düşürülmesinde katkılı olduğu görülmüştür. Bu gibi kolesterol, tansiyon yönünden ve kalp sağlığı için faydalı olacağı belirlenmiştir. 

HANGİ EKMEKLERİ YİYEBİLİRİZ?
Tam tahılların glisemik indeksinin daha düşük olmasıyla daha uzun süreli tokluk hissi verdiği ve kan şekerinin aniden yükselmesini engellediği görülmüştür. Ayrıca artizan ekmeklere veya ata tohumdan yapılan ekmeklere vücudunuzun ihtiyacına göre beslenmenizde yer verebilirsiniz. Karabuğday ekmeği, yulaf ekmeği, mide problemleri yoksa tam tahıllı ekişi maya ekmeği, siyez ekmeği gibi... 

Besinleri kulaktan dolma bilgilerle beslenmenizden çıkarmak yerine size olan faydasını sorgulamalısınız. Hem sorun belki de ekmeği tüketmekte değildir, bilinçli ve farkındalıklı beslenme bilgisinin yoksunluğudur. 

GLUTENSİZ BESİNLERE DİKKAT!
Vücudunuz yediğiniz besine tepki veriyor mu? Sizi konforsuz hissettiriyor mu? Şişkinlik, hazımsızlık gibi... sorulara cevap aramayı deneyin. Eğer bir problem yaşıyorsanız beslenme uzmanından destek alarak beslenmenizde değişikliğe gidebilirsiniz. Ancak size herhangi bir problem yaratmıyorsa yalnızca popüler diye veya kalorisi daha düşük diye glutensiz ekmeğe, besinlere yönelmemelisiniz.

Özetle ekmeği çıkararak kilo verme vaadi yalnızca kısa süreli bir çözümdür ve de beslenmeniz için olumsuz bir adımdır. Tam olarak ihtiyacınız olan miktarı bilmiyorsanız bir uzman kontrolüyle beslenmenize düzen sağlayabilirsiniz.

YORUM EKLE