Zirve Ekonomik Krizin Gölgesinde Geçecek

NATO devlet ve hükümet başkanlarının 20-21 Mayıs'ta ABD Chicago'da gerçekleştirecekleri toplantılar ekonomik krizin gölgesinde geçecek.

Zirve Ekonomik Krizin Gölgesinde Geçecek

NATO üyeleri, kriz döneminde savunma harcamalarını kısarken ortak projeler yoluyla maliyeti düşürerek kilit askeri kapasitelere sahip olma arayışına girecek.
Zirvede onaylanacak "akıllı savunma" kavramıyla NATO'nun öncelikli savunma ihtiyaçları belirlenip bu hedefe yönelik somut projelere hangi İttifak üyelerinin ne şekilde katılacakları kararlaştırılacak.
Füze savunma sistemi, insansız uçaklarla satıh gözetleme (AGS), ağır hava köprüsü kanadı (HAW) ve ortak istihbarat, gözetleme ve keşif (JCGISR) gibi NATO içinde daha önce onaylanan projeleri de kapsayan akıllı savunmayla İttifak içinde dayanışma ve paylaşma öne çıkarılacak.
NATO zirvesinde akıllı savunma kapsamına alınması beklenen 20'den fazla projenin öncü ve katılımcı ülkeleri belirlenecek.
Son yıllarda yerli projelere ağırlık vererek savunma sanayisini güçlendiren Türkiye'nin, deniz güvenliği ve uçuş sistemleriyle ilgili toplam 6 akıllı savunma projesine öncülük etmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER