Yunanistan'da Hükümet Umudu

PASOK lideri Venizelos, Samaras ile görüşecek.

Yunanistan'da Hükümet Umudu

Yunanistan'da 6 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerin ardından yaşanan hükümet krizinin, PASOK lideri Evangelos Venizelos'un Yeni Demokrasi (ND) partisi lideri Antonis Samaras ile görüşmesinin ardından sonuca yaklaşması bekleniyor.
ND lideri Samaras, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras'ın ardından hükümeti kurma yetkisini alan PASOK lideri Evangelos Venizelos'un, ülkenin avro bölgesinde kalması çerçevesinde AB yanlısı güçlerle "ulusal birlik hükümeti" kurma teklifi ilk karşılığını dün akşam buldu.
Venizelos'un "ulusal birlik hükümeti" teklifine Kuvelis, bütün partilerin dahil olacağı, ülkeyi 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar götürecek AB yanlısı bir "ekümenik hükümet" teklifi ile karşılık verdi.
Kurtarma paketleri politikalarından üç yıl içinde çıkması hedefinde birleşen iki partiye, ülkenin AB ve avro bölgesinde kalmasından yana olan ND'nin de destek vermesi bekleniyor.
Venizelos,"ulusal kurtuluş hükümeti" teklifinin sahibi ND lideri Samaras ile bir araya gelecek.
Samaras, seçim kampanyası boyunca ülkeyi borç krizine sürükleyen PASOK ile koalisyon yapamayacağını tekrarlamış ancak seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağız" demişti.
Yeni hükümetin başbakanının ise herkesin onayını alan, üzerinde görüş birliği bulunan bir liderin olması bekleniyor. Adaylar arasında Demokratik Sol Başkanı Kuvelis'in adı geçiyor.
Koalisyon turlarında getirilen önerileri sağ kanattaki Bağımsız Yunanlılar Partisi Başkanı Kammenos reddederken hiçbir lider, neo-nazi Altın Şafak partisinin başkanı ile görüşmedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER