Türkiye'yi Rahatlatan Açıklama

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya’yı kızdıran füze kalkanını “tam operasyonel yeteneğe ulaşma hedefine doğru geliştirmeye devam edeceklerini” belirtti.

Türkiye'yi Rahatlatan Açıklama

Nihai hedefin Avrupa’daki tüm NATO üyesi ülkeleri koruma altına almak olduğunu ifade eden Rasmussen, Türkiye’nin de konudaki kaygılarını gidermiş oldu.
Rasmussen, The Wall Street Journal’a yazdığı makalede, Avrupa’yı füze saldırılarına karşı korumak için geliştirilen ve radarları Malatya Kürecik’e yerleştirilen savunma sistemi konusunda, 20-21 Mayıs’ta Chicago’da yapılacak NATO zirvesinin ardından atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi.

Rasmussen, NATO’nun hali hazırda ABD’nin kendi sistemlerini “Avrupalı müttefikleri tarafından sağlanan algılayıcı (radar) ve önleyicileri (füzesavar sistemleri) birbirine bağlamayı amaçlayan ilk komuta-kontrol sistemini geliştirdiğini” vurguladı. Şu ana kadar Hollanda, Fransa, Almanya, Türkiye, Romanya, Polonya ve İspanya’nın, füze kalkanı projesine katkı verdiğini hatırlatan NATO Genel Sekreteri, “Önümüzdeki ay ve yıllarda yeni açıklamalar bekliyorum” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER