Tarihi Davaya Mecburi Mola

Norveç'te düzenlediği iki saldırıda 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in yargılandığı mahkemenin önünde bir kişi kendini ateşe verdi.

Tarihi Davaya Mecburi Mola

Oslo Emniyet Müdürü Finn Belle, yaptığı açıklamada, kimliği belli olmayan bir kişinin mahkeme binasının önünde üzerine yanıcı bir madde dökerek kendini ateşe verdiğini söyledi.

Belle, kendini ateşe veren kişinin, binanın çevresindeki güvenlik duvarını aşmaya çalışırken engellendiğini ve ağır yaralı olarak Oslo Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

Norveçli olduğu tahmin edilen eylemcinin neden kendini yaktığı ise henüz bilinmiyor.

Olayın, Nisan ortasından beri devam eden Breivik davasıyla bağlantılı olup olmadığı sorusu üzerine, Belle, "Bir şekilde bağlantılı olduğu düşünülebilir. Ancak henüz bu konuda elimizde bilgi yok" dedi.

"İSVEÇÇE BAĞIRDI"
Norveç basınında yayınlanan görüntülerde, kendini yakan kişinin şapkası ve kazağı alevler içinde güvenlik duvarına doğru koştuğu ve polis tarafından durdurulduğu görüldü.

TV2 televizyonuna konuşan bir görgü tanığı, eylemcinin kendini ateşe vermeden önce İsveççe, "Beni vurun! Beni vurun!" diye bağırdığını öne sürdü. Polis yetkilileri de eylemcinin bağırdığını doğruladı, ancak ne dediğinin anlaşılamadığını ifade etti.

Davanın bir önceki duruşmasında da mahkeme salonunda bir kişi Breivik'e ayakkabı fırlatmış ama isabet ettirememişti.

"NORVEÇ'E İHANET ETTİLER"
Breivik davasında bugün 19'uncu duruşma yapılıyor. Duruşmada, Utöya Adası'ndaki katliamdan sağ kurtulan görgü tanıkları, yaşadıklarını anlatıyor.

Terör suçlamasıyla yargılanan Breivik, önceki duruşmalarda, Oslo'nun merkezinde bir otomobile yerleştirdiği bombayla sekiz kişiyi, Utöya Adası'ndaki gençlik kampında da 69 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmişti.

Breivik, katliam için vicdan azabı duymadığını ve kurbanların çokkültürlülüğü kabul ederek Norveç'e ihanet ettiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER