Suriye'de Seçim Sonuçları Belli Oldu

Suriye'de 40 yıl aradan sonra geçen hafta yapılan ülkenin ilk çok partili seçimlerin sonuçları belli oldu. Katılımın yüzde 51 olduğu seçimde, Baas Partisi melis sandalyelerinin çoğunluğunu kazandı.

Suriye'de Seçim Sonuçları Belli Oldu

Suriye Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 51 olarak gerçekleşti. Suriyeli yetkililer, şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerdeki duruma ilişkin olarak bilgi vermedi.

Sonuçlar 2007 yılındaki seçimlerden farklı olmadı ve Baas Partisi yine 250 sandalyenin çoğunluğunu kazandı. Yeni mecliste 30 kadın millletvekili olacak. Meclisin iki hafta içinde seçilmesi bekleniyor. Muhalefet ise bu seçimi boykot etmişti.

Öte yandan Roma'da toplanan Suriyeli muhaliflerse, Burhan Galyun'u Suriye Ulusal Konseyi başkanlığına seçti. Galyun, kurulduğu Ekim 2011'den beri konseyin başkanlığını yürütüyor.

Suriye'de kağıt üzerinde Annan ateşkes planı yürürlükte ancak ülkede çatışmalar ve saldırılar devam ediyor. Son olarak muhalifler Rastan kentinde 23 askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Birleşmiş Milletler ise ülkede kağıt üzerinde yürürlükte olan ateşkesi denetlemek için gözlemci sayısını artırıyor. Örgütün amacı Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda gözlemci sayısını ay sonuna kadar 300'e çıkarmak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER