Sınıra Gelen Suriyeliler, Uyarıyla Evlerine Döndü

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinin köylerindeki çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden 200 kadar Suriyeli, Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nin Yeşiltepe Mahallesi’ndeki sınır hattında toplandı. Türkiye’ye geçmek için sınır hattında toplanan kalabalık, güvenlik güçlerinin bölgenin mayınlı olduğu uyarısını yapmasının ardından evlerine döndü.

Sınıra Gelen Suriyeliler, Uyarıyla Evlerine Döndü
Suriye’nin Haseki kentine bağlı Sülük Kasabası ve çevresindeki köylerde yaşayan yaklaşık 200 kişilik kalabalık, öğleden sonra muhalif gruplar arasındaki çatışmalardan tedirgin olduklarını ifade ederek, araçlarıyla sınır hattına gelerek Türkiye’ye geçmek istedi. Tel örgülerin Suriye tarafında toplanan kalabalığın geçişine izin verilmezken, çok sayıda asker de Suriyelilerin toplandığı bölgeye giderek bilgi aldı. Türkiye’ye geçişlerine izin verilmeyen kalabalığa megafonla Arapça ve Kürtçe, bölgede mayınların bulunduğu iletildi ve uzaklaşmaları uyarısı yapıldı. Bir süre daha bekleyen kalabalık, Türkiye’ye geçemeyince araçlarıyla yeniden sınıra yakın noktadaki evlerine döndü.
 
Koalisyon ülkelerine ait uçakların keşif uçuşu yaptığı bölgede, yaşanan bu gelişme sonrası askerler zırhlı araçlarla önlemlerini artırdı.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER