Sarkozy'nin Veda Günü

Fransa'da 6 Mayıs'ta cumhurbaşkanı seçilen sosyalist siyasetçi François Hollande, selefi Nicolas Sarkozy'den görevi bugün devralacak.

Sarkozy'nin Veda Günü

Fransa'da cumhurbaşkanı seçilen François Hollande, Nicolas Sarkozy'den görevi devraldıktan sonra ilk iş olarak Fransa'da laik ve ücretsiz okulun mimarı Jules Ferry ve Nobel sahibi Polonya asıllı Fransız kimyacı Marie Curie'nin anısına düzenlenecek bir törene katılacak.

Hollande'ın cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk resmi görüşmesini akşam saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapması bekleniyor.

Hollande ile Sarkozy arasındaki devir teslim töreni Türkiye saatiyle 11.00'de başlayacak. İki lider Paris Elysée Sarayı'nda kısa süre görüştükten sonra Sarkozy sarayı "sade vatandaş" olarak terk edecek. Hollande bu görüşmeden sonra Fransa'da 19'uncu yüzyılın sonunda laik eğitim ve ücretsiz okulun mimarı olan Eğitim bakanı Jules Ferry ve Polonya asıllı Fransız kimyacı Marie Curie onuruna düzenlenecek bir törene katılacak.

Hollande'ın bu iki ismi eğitim, laiklik ve Cumhuriyet ilkelerine bağımlılığı nedeniyle seçtiği belirtiliyor. Seçim kampanyasında eğitim ve gençliğin cumhurbaşkanlığının en önemli gündem maddeleri olacağı vaadinde bulunan Hollande'ın, cumhurbaşkanlığının daha ilk gününde göçmen kökenli Marie Curie'yi anmak istemesinin nedenlerinden birinin de göçmenlerin Fransa'ya kattığı zenginliği göstermek olduğu söyleniyor.

Hollande'ın Marie Curie seçimi herkes tarafından olumlu karşılanırken, Jules Ferry ismi tarihçi ve filozoflar arasında polemik konusu oldu. Tarihçiler Jules Ferry'nin laiklik, laik okul, genç kızların orta öğrenime erişimi konularında öncü rol oynadığını kabul ederken, "ırkçı ve sömürgeci" geçmişinin de unutulmaması gerektiğini hatırlatıyorlar. Nicolas Sarkozy 2007 yılında cumhurbaşkanlığını devraldığı gün İkinci Dünya Savaşı'nın en ünlü Fransız direnişçisi Jean Moulin'in anıldığı bir törene katılmıştı.

Hollande, ilk yurtdışı gezisini ise son yıllardaki Fransız devlet geleneğini bozmayıp Almanya'ya gerçekleştirecek. Fransa cumhurbaşkanı akşam saatlerinde Berlin'de Angela Merkel ile bir araya gelecek. Görüşmenin yoğunluklu olarak Avrupa'daki ekonomik kriz, Hollande'ın henüz yürürlüğe girmemiş olan son AB antlaşmasına büyümeyle ilgili hükümler eklenmesi konusundaki ısrarı ve Yunanistan'da yaşanan siyasi krizin damga vurması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER