Rus Uçağı Yolcularıyla Kayboldu

Endonezya'da 46 yolcu ve müretebatı bulunan Rus yolcu uçağı başkent Cakarta yakınlarında dağlık bir alanda radardan kayboldu. Endonezyalı yetkililer uçağın düşmüş olabileceğini belirtti. Uçağın kaçırılma olasılığı da göz önünde bulunduruluyor.

Rus Uçağı Yolcularıyla Kayboldu

 

Endonezyalı yetkililer, deneme uçuşu yapan Sukhoi Superjet-100 tipi uçakla irtibatın Batı Java eyaletindeki Salak Dağı yakınlarında kesildiğini açıkladı.
 
Cakarta'nın Halim Perdanakusuma Havaalanı'ndan kalkan uçağın kaybolduğu bölgeye helikopterlerle arama kurtarma ekipleri gönderildi. Ulaştırma Bakanlığı, uçakta Endonezyalı işadamlarının ve Rus büyükelçilik yetkililerinin bulunduğunu açıkladı.
 
Sabah saatlerinde havalanan uçağın dört saatlik uçuşa yetecek yakıtı bulunduğu belirtiliyor. 50 dakikada tekrar havaalanına dönmesi gereken uçakta, 8'i Rus, 38'i da yabancı uyruklu toplam 46 kişi bulunuyordu.
 
Yetkililer uçağın kaçırılmış olabileceğinden de endişe edildiğini fakat zaman geçtikçe uçağın yakıtının bitmesinden dolayı bu ihtimalin ortadan kalktığını belirttiler. Endonezya'da olayla ilgili Rus elçiliğinden de yetkililerin bulunduğu bir kriz masası oluşturdu.
 
Superjet-100 tipi yolcu uçağı, Sovyetler Birliği'nin çökmesi sonrasında Rusya'nın ürettiği ilk uçak unvanına sahip. 100 yolcu kapasiteli Superjet-100'le Rusya, uzun süredir geri kaldığı Airbus ve Boeing gibi rakiplerini yakalamaya çalışıyor. Uzmanlar bu deneme uçuşuyla Rus havacılık sektörünün büyük bir darbe yiyeceğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER