Putin, ABD'deki G8 Zirvesine Katılmayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 18-19 Mayıs tarihlerinde ABD'de yapılacak G8 zirvesine katılmayacağı bildirildi.

Putin, ABD'deki G8 Zirvesine Katılmayacak

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Beyaz Saray'ı dün telefonla arayan Putin'in, yeni kabineyi oluşturma çalışmaları nedeniyle zirveye katılamayacağını ABD Başkanı Barack Obama'ya ilettiği belirtildi.

Açıklamada, G8 zirvesinde Rusya'yı Putin'in yerine Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev'in temsil edeceği kaydedildi.

Obama ile Putin arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin karşılıklı olarak ABD ile Rusya arasındaki üst düzey diyaloğun sürmesi konusundaki istekliliklerini bir kez daha dile getirdiği ifade edildi.

İki ülke arasında işbirliği yapılan konuların “nükleer güvenlik ve nükleer silahların azaltılması”, “Afganistan'daki savaş” ve “Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne üyeliği” olarak sıralandığı açıklamada, telefon görüşmesi sırasında iki ülke arasında anlaşmazlık konusu olan Suriye'deki şiddete yönelik uluslararası müdahale konusunun gündeme gelip gelmediğineyse değinilmedi.

Moskova'dan Putin'in ziyaretinin iptaline ilişkin henüz açıklamada bulunulmadı.

Obama yönetimi daha önce ABD'nin Chicago kentinde yapılacağı duyurulan G8 zirvesini, kısmen Putin için yapılacak ayarlama nedeniyle ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Camp David'deki Başkanlık ikametgahına taşıma kararı almıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER