Nijer'de 6 Milyon Kişi Açlık Sınırında

Nijer’de, 6 aydır yapılan uyarılara rağmen yetersiz beslenme sorununun iyice yaygınlaştığı ve 6 milyon kişinin açlık sınırında olduğu belirtildi.

Nijer'de 6 Milyon Kişi Açlık Sınırında

Save the Children adlı yardım kuruluşu, Nijer'deki yetersiz beslenme sorununun iyice yaygınlaştığını belirtti.

Kuruluşa göre son dönemde Nijer'de 6 milyon, sahil bölgesinde 18 milyon kişi yetersiz besleniyor. Giderek yaygınlaşan beslenme krizi özellikle çocuklara tıbbi müdahele gerektirmeye başladı. Kuruluş bu uyarıyı hafta sonu gerçekleşecek gıda güvenliği konulu G8 grubu toplantısı öncesinde yaptı ve duruma müdahele etmek için acilen harekete geçilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Nijer'deki gıda krizi konusundaki işaretler geçen yılki düzensiz yağışlar ve gıda fiyatlarındaki artışlarla iyice belirginleşmişti. Çocuk odaklı bir uluslararası yardım örgütü olan Save the Children Afrika'da yaşanmakta olan gıda krizlerinin ötesinde, dünyada her dört çocuktan birinin kronik olarak yetersiz beslendiğini belirtiyor.

Kuruluş, G8 liderlerinin çocukların yeterli ve kaliteli gıdaya erişimini güvenceye alma konusunda yeterli adımların atılmaması konusunda endeşe duyulduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER