Mursi Generallere Sahip Çıktı

Mısır'da "Arap Baharı" ve sonrasında ordunun "işkence" ve "ölüm" olaylarına karıştığı iddialarına rağmen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, üç generali terfi etti. Mursi orduya "hakaret"e izin vermeyeceğini açıkladı.

Mursi Generallere Sahip Çıktı

 

İngiliz Guardian gazetesinde bu hafta yayımlanan bir raporda, Mısır ordusunun "Arap Baharı" ve sonrasında onlarca muhalifi işkenceden geçirdiği ve bazılarının ölümüne neden olduğu ileri sürülmüştü.
 
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin atadığı bir komisyon tarafından hazırlanan raporda, iki yıl önce Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmada, ordu ülke genelinde kayıplar, işkence ve cinayetlerde rol almakla suçlanıyordu.
 
Raporun sızdırılması sonrasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den, insan hakları ihlallerine karışan subayları yargı karşısına çıkarılması için harekete geçmesi istendi.
 
Ordu ile ilişkileri "hassas" bir çizgide yürüten Muhammed Mursi, "işkence", "ölüm" ve "kayıplar"dan sorumlu tutulan askerlere sahip çıktı.
 
'ORDUYU TAKDİR EDİYORUZ'
 
Üç generalin terfi edilmesi törenine katılan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Mısır Ordusu Yüksek Konseyi üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Burada açıklama yapan Mursi, "Orduya karşı yapılan her türlü hakaret, bize karşı yapılmıştır. Biz her türlü hakareti reddediyoruz. Ordunun bu ülkenin güvenliği ve savunması için çok önemli bir rol üstlendiğini, bunu takdir ettiğimizi tüm dünyanın bilmesini istiyoruz" dedi.
 
İngiliz Guardian gazetesi tarafından yayımlanan raporun, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye sunulduğu ancak açıklanmadığı da iddia edilmişti.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER