MOSSAD Ajanı Diye İdam Edildi

İran, İsrail gizli servisi MOSSAD ajanı olmakla suçladığı ve nükleer fizikçisi Mesud Ali Muhammedi'yi öldüren Mecid Cemali Faşi'yi idam etti.

MOSSAD Ajanı Diye İdam Edildi

İran devlet televizyonu, 2010 yılında nükleer fizikçi Mesud Ali Muhammedi'yi öldürmekten sorumlu tuttuğu 24 yaşındaki Mecid Cemali Faşi'nin başkent Tahran'da idam edildiğini duyurdu. İran, Faşi'yi İsrail istihbarat örgütü MOSSAD adına çalışmakla da suçluyordu.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında idama mahkum edilen Mecid Cemali Faşi, MOSSAD'dan eğitim almak ve Tahran Üniversitesi'nde görevli fizik profesörü Mesud Ali Muhammedi'yi öldürmek için 120 bin Amerikan doları almakla da itham ediliyordu.

İran'ın İngilizce yayın yapan televizyonu Press TV'de yer alan habere göre, MOSSAD ajanı olmakla suçlanan Faşi, sahte belgelerle Azerbaycan'da Haydar Aliyev Havaalanı'ndan Tel Aviv'e uçtu. Haberde, 24 yaşındaki Faşi'nin aynı zamanda ülkeye uyuşturucu soktuğu da hatırladıldı.

Nükleer programı nedeniyle başta ABD ve Batı ülkeleri olmak üzere uluslararası toplum tarafından baskı gören İran'ın nükleer fizikçileri son yılllarda esrarengiz bir şekilde cinayetlere kurban gidiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER