Mladiç Duruşmasına Süresiz Erteleme

BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmasına dün başlanan Sırp komutan Ratko Mladiç'in davası süresiz olarak ertelendi. Ertelemeye gerekçe olarak, savunma avukatlarına kanıtlar verilirken yapılan hatalar gösterildi.

Mladiç Duruşmasına Süresiz Erteleme

Bosna Savaşı'nda 1995 yılında Srebrenitsa'da 7 bin Bosnalı erkek ve çocuğun katledilmesi emrini veren Sırp general Ratko Mladiç'in yargılandığı dava dün Hollanda'nın Lahey kentinde başladı. BM Uluslararası Savaş Mahkemesi'nde yargılanan Ratko Mladiç'in davasının ikinci gününde sürpriz gelişme yaşandı.

Mahkemenin başyargıcı Alphons Orie, savcıların, savunma avukatlarına kanıtları verirken ciddi hatalar yaptığını belirterek, davanın süresiz ertelendiğini söyledi. Savcılığın yaptığı hatalar düzeltilene kadar, davanın ertelendiğini ifade eden Orie, Mladiç'in yargılanmasına ne zaman başlanacağı konusunda tarih vermedi.

Savaş sırasında Srebrenitsa'da Boşnakların komutanlığını yapan Naser Oriç, Ratko Mladiç'in eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemede hakim karşısına çıkmasının Srebrenitsa için adaletin bir parçası olduğunu söyledi

"Savaş suçlusu Ratko Mladiç'in bir korkak olduğunu ve bunu dünkü duruşmanın da kanıtladığını'' dile getiren Naber Oriç, "Şimdi herkes onun gerçek yüzünü gördü. O hasta bir adam. Ölüm ve yaşamın sahibiymiş gibi davranarak, savaştayken bile yanında hep kameraman ve fotoğrafçı getirip onlara neyi çekeceklerini söylerdi. Sanki film çekiyormuş gibi davranıyordu. Şimdi hasta rolü yapması sadece bulunduğu durumun farkında olduğunu gösterir. Tutuklandığı zaman ömür boyu hapiste kalacağını biliyordu. Ama büyük bir ihtimal duruşma sonunu yaşamayacağını biliyor, o yüzden duruşmanın nasıl geçeceği çok umurunda değil. Ben de cezasını çekeceğinden şüphe duyuyorum'' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER