Merkel ve Hollande'dan Yunanistan'a Destek

Merkel ve Hollande düzenledikleri basın toplantısında ükelerinin Avro Bölgesi'nde kalması için Yunan halkına yardımcı olacaklarını vurguladı.

Merkel ve Hollande'dan Yunanistan'a Destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, başbakanlıkta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.
Hollande'ın, Almanya'ya yolculuğu sırasında uçağına yıldırım isabet etmesinden üzüntü duyduğunu, yine de bunun iyi bir işaret olmasını dilediğini belirterek sözlerine başlayan Merkel, görüşmede ağırlıklı olarak haziran ayı sonunda düzenlenen AB zirvesi için yapılacak hazırlıkları ve Yunanistan'ın içinde bulunduğu durumu ele aldıklarını söyledi.
''Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalmasını istiyoruz'' diyen Merkel, Yunan halkının çoğunluğunun da aynı düşünceyi taşıdığını ifade etti.
Merkel, bir gazetecinin, mali birlik konusunda Hollande ile görüş ayrılıkları olduğu yönünde haberler çıktığını hatırlatması üzerine, birlikte çalışma isteğine sahip olduklarını, bazı görüş ayrılıklarının bulunabileceğini belirterek, ancak ortak yanların fazla olduğuna inandığını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da ''Hem Merkel'i tanımak hem de Almanya-Fransa arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu göstermek için ilk resmi ziyaretini Almanya'ya gerçekleştirdiğini'' söyledi.
Avrupa'nın iyiliği için birlikte çalışmak istediklerini ve gelecekte yapacakları ortak çalışmaları belirlemek amacıyla Merkel'le bir araya geldiklerini belirten Hollande, ülkelerinin Avro Bölgesi'nde kalması için Yunan halkına yardımcı olmak istediklerini vurguladı.
Yunan halkının yaşadığı zorlukları bildiğini dile getiren Hollande, ancak Yunanistan'ın da görevlerini yerine getirmek zorunda olduğunu ifade etti.
Fransa-Almanya ilişkilerinin geçmişte de çoğu zaman farklı partilerden hükümet başkanlarının iş birliğiyle geliştirildiğine dikkati çeken François Hollande, ortak bir görevleri olduğunu ve birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER