Medvedev: Nükleer Savaş Çıkar

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, ülkelerin egemenlik haklarına müdahalenin nükleer de dahil olmak üzere savaşlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Medvedev: Nükleer Savaş Çıkar

Medvedev, Rusya'nın ikinci büyük kenti St. Petersburg'da düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada, ''Uluslararası kurumları devre dışı bırakarak her türlü ortak yaptırımlar uygulama, dünyadaki mevcut durumun gelişmesine katkıda bulunmadı. Ayrıca yabancı ülkelerde kimseyi umursamayan askeri operasyonlar genellikle radikal grupların iktidara gelmesiyle son buldu'' dedi.

Rusya Başbakanı, "Bazı noktalarda bir devletin egemenliğinin altını dinamitleyen bu tip müdahaleler geniş ölçekli bölgesel bir savaşla son bulabilir ve hatta, kimseyi korkutmak istemiyorum, nükleer silahların kullanımıyla bile son bulabilir" diye konuştu.

Medvedev, ulusların kendi gelişim yollarını seçme hakkının evrensel bir değer olduğunu vurgulayarak Suriye'deki duruma atıfta bulundu. Bir Kremlin yetkilisine göre Medvedev, G8'in 18-19 Mayıs'ta ABD'de yapılacak zirvesine katılacak ve burada Suriye ile İran konusunda görüş alışverişinde bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER