Maske geri dönüyor! O ülkeler alarma geçti

Koronavirüs salgınında Omicron'un iki alt varyantın da ortaya çıkmasının ardından birçok ülkede vaka sayılarında büyük artış yaşanıyor. İran'da Covid-19 salgınında 7’nci dalganın başladığı belirtilerek, halktan maske takılması ve kalabalık yerlerden uzak durulması çağrısı yapıldı. Diğer yandan Almanya'da ise maske zorunluluğunun geri getirileceğini açıklandı.

Maske geri dönüyor! O ülkeler alarma geçti

Koronavirüs salgınında vaka sayıları birçok ülkede yeniden yükselişe geçti. İran Sağlık Bakanı Behram Einullahi yaptığı açıklamada, İran’da salgında 7’nci dalganın başladığını belirterek, halktan aşı olmalarını ve kalabalık kapalı mekanlarda maske takmaları çağrısında bulundu.

VAKA SAYILARINDA BÜYÜK ARTIŞ
İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, ülkede son 24 saatte 5 bin 751 yeni vakanın tespit edildiği belirtilerek, 13 kişinin virüsten hayatını kaybettiği aktarıldı. Bakanlık, yeni vakalardan 516’sının sağlık durumunun kritik olduğunu ifade ederek, 656’sının ise hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

İran’da Covid-19 salgının başlamasından bu yana 7 milyon 278 bin 478 kişide Covid-19 tespit edilirken, 141 bin 499 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

ALMANYA'DA MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELİYOR
Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann ise Covid-19'un yayılmasının önüne geçmek için ülke genelinde yeni önlemlerin alınacağını belirterek, maske zorunluluğunun sonbaharda geri getirileceğini duyurdu. Buschmann, sonbahar ve kış aylarının ciddiye alınması gerektiğini söyleyerek, alınacak yeni tedbir ve kısıtlamaların temmuz ayı sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

Bakan Buschmann, toplu taşımalara maske zorunluluğunun kapalı kamusal alanlarda geri getirilmesi için çalıştıklarını söyleyerek, "İç mekandakiler için maskelerin etkinliği tartışılmaz. Halihazırda toplu taşımada maske zorunluluğu ile ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER