'Kral Çıplak'

Türkiye’deki genel seçim sonuçları İspanyol medyası tarafından yakından takip edildi. Gazete manşetlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. İspanyol medyası seçimleri şahsileştiren Erdoğan’ın sandıktan birinci parti olarak çıkmasına rağmen istediği oy oranına ulaşamamasına dikkat çekti. Türk halkının bu seçimlerle Erdoğan’a ‘sultanlık hakkı’ vermediğine işaret eden bazı gazeteler ise Cumhurbaşkanı için "Kral Çıplak" yakıştırması yaptı.

'Kral Çıplak'
 
EL PAİS: "Kral Çıplak" başlığını atan gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini başkanlık sistemine götürecek seçimleri kaybettiğine dikkat çekti. Gazete ayrıca Erdoğan’ın toplumu bölerek yarısını kendisini seven yarısını da kendisinden nefret ettiren bir düzene getirdiğini vurguladı.
 
EL MUNDO: "Kürtler Erdoğan’ın saltanatına son verdi " başlığını kullandı. Gazete ayrıca bu seçimin Cumhurbaşkanı’nın şahsi seçimi haline geldiğine de işaret ederek Erdoğan’ın tarafsız olması gereken bir çizgiden çıkarak meydanlarda AKP’ye oy istediğini belirtti. El Mundo gazetesi HDP’yi İspanya’daki öfkeliler hareketi olan "Podemos" ile karşılaştırarak bu partinin de aynen Podemos’un İspanya’da elde ettiği başarı ile değerlendirdi.
 
ABC: "Erdoğan’ın partisi seçimleri kazandı ancak tek başına iktidara gelecek çoğunluğa kavuşamadı" manşeti altında verdiği haberinde Kürtlerin elde ettiği oy oranının Türk siyasi arenasını yeni bir döneme soktuğuna işaret etti.
 
LA RAZON: "Erdoğan ilk defa tek başına iktidar olamayacak" başlığını atan gazete Türkiye’yi başkanlık sistemine götürecek seçimlerin kaybedildiğini bu seçimlerin genel seçimlerden çok Erdoğan’ın seçimi haline dönüştüğünü ifade etti.
 
LA VANGUARDİA: " Türkiye Erdoğan’a daha fazla güç vermeye direniş gösterdi" başlığını kullanan gazete AKP partinin meclisteki % 60’lık çoğunluğunun erimeye başladığını yazdı.
 
EL PERİODİCO: "Türkler Erdoğan’ın partisinden çoğunluğu sandıktan geri aldı" manşeti altında geçtiği haberinde seçimleri kendi şahsi seçimleri haline dönüştüren Cumhurbaşkanının isteklerinin halk tarafından geri tepildiğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER