Koronavirüsün en tehlikeli versiyonu! Aylarca sürüyor...

Uzun Covid geçiren yani koronavirüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları, çok konuşulacak uyarılarda bulundu. İngiliz uzmanlar Uzun Covid'den en çok etkilenen grubu da açıkladı.

Koronavirüsün en tehlikeli versiyonu! Aylarca sürüyor...

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Dünya genelinde 225 milyondan fazla kişiye bulaşan virüs yaklaşık 5 milyon insanın canına mal oldu.

Son dönemde ortaya çıkan varyantlar ile virüs yeniden tabiri caizse pek çok bölgede kabus yaşatıyor. Özellikle Delta varyantı nedeniyle pek çok ülkede vaka sayıları dramatik bir şekilde yükseliyor.

Ancak varyantlardan daha korkutucu bir koronavirüs çeşidi mevcut. Uzmanların 'Uzun Kovid' olarak adlandırdığı bu durum hastaların aylarca koronavirüsü atlatamamalarına neden oluyor.

Uzun Covid geçiren yani koronavirüse yakalandıktan sonra uzun süre sağlığına kavuşamayan hastalarla ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları, bugüne kadarki en kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

EN ÇOK ONLARI HEDEF ALIYOR 
Daily Mail'de yer alan habere göre, Uzun Covid'i mercek altına alan bilim insanları bu enfeksiyonun en çok kimleri hedef aldığını belirlemeyi başardı.

Buna göre, tam aşılı yani çift doz aşı olmuş kişilerin, uzun süreli Covid semptomları bildirme olasılığının, enfekte olan aşılanmamış insanlara göre yaklaşık yarısı kadar olduğu belirlendi.
Başka bir deyişle çift doz aşının Uzun Covid'den de koruduğu ortaya çıktı ve Uzun Covid'in aşı olmayan kişilerde daha sık görüldüğü bilimsel olarak kanıtlandı.

200'DEN FAZLA SEMPTOMU VAR!
İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, University College London'da görev alan bilim insanları 200'den fazla semptom tespit etmeyi başardı.

Söz konusu araştırmaya göre, hafıza kaybı, halüsinasyonlar, titreme ve yorgunluk dahil olmak üzere uzun süreli Kovidin 10 organ sistemini kapsayan 200'den fazla semptomu var.

İŞTE EN YAYGIN BELİRTİLER
Lancet's E Clinical Medicine'de yayınlanan araştırmaya göre, 'Uzun Kovid' ile ilgili cilt soyulması ve sindirim sorunlarından kas spazmlarına, işitme kaybı ve kulak çınlamasına kadar toplam 203 farklı semptom belirlendi.

56 ülkeden yaklaşık 4 bin kişinin mercek altına alınması ile gerçekleştirilen çalışma kapsamında yorgunluk ve beyin bulanıklığı ise en yaygın semptomlar olarak tanımladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER