Kopenhag'da Anadolu Kültür Günleri

Danimarka’da geleneksel olarak düzenlenen Anodolu Kültür Günleri coşkuyla başladı. Anadolu Kültür Günleri Derneği Başkanı Nail Ad’ın büyük gayretleriyle düzenlenen etkinlikte, Malmö şehrinden gelen gençler Folklör ekibi, Danimarka ve İsveç’te yaşayan yerli sanatçılar, Almanya’dan gelen barış halk Dansları ekibi, Türkiye’den gelen Mevlevi ekibi, yeni albümü ile Raşit Avcı ve günün sonunda sahne alan Emre Aydın, Kopenhag belediye meydanını dolduran yaklaşık 15 bin kişiye unutulmaz bir gün yaşattı.

Kopenhag'da Anadolu Kültür Günleri
Devletin yapamadığını yaparak, Türkiye’yi, Türk kültürünü, Türk müziğini, Türk mutfağını son 7 yıldır Danimarkalılara ve Kopenhag’ı ziyaret eden turistlere tanıtma başarısını gösteren Anadolu Kültür Günleri Derneği Başkanı Nail Ad, "Vatandaşlarımız, Türk sanatçılarını, halk oyunlarını el sanatlarını görmek istiyorlar. Kısacası birlik ve beraberlik içinde olmak istiyorlar. Burada Kürdü, Türkü, Alevisi, sunisi her inanç ve etnik kökenden insan bir arada. 500 km uzaktan gelenler var. Bize destek olanlar arasında, Danimarka’dan resmi kurumlar var. Meydanda Norveç, İsveç, Almanya’dan gelenler var. Anadolu Kültür günlerinin bir daha ki sene yapılmayacağını söyleyenler oluyormuş ama hemen şunu söyleyeyim, bu etkinlik para kazanmak için değil, ülkemizi, insanımızı, kültürümüzü, müziğimizi tanıtmak için yapılan bir etkinlik onun için ücretsiz ve herkese açık. Başlangıçta devletimizden destek gördük ama son iki yıl görmedik kendi imkanlarımız ve sponsorlarımızın desteği ile bu yıl da önceki yıllar gibi çok coşkulu bir etkinlik içindeyiz. Bu etkinlik her yıl artan bir ilgi ile devam ediyor ve Allah sağlık verdikçe devam edecek" dedi.
 
Meydanı dolduran vatandaşlarımız Nail Ad ve ekibini teşekkür ederek “bize vatanımızın tüm güzelliklerini yaşatıyor daha ne isteyelim. Sabah erken saatlerde geldiğimiz meydandan ayrılmak istemiyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Keşke devletimiz de destek olabilseydi, devlet büyüklerimizi de burada görebilseydik" dediler. Meydandaki Türkler, bu akşam sahne alacak olan Kenan Doğuluyu merak ve heyecanla bekliyorlar.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER