İşsizliğe Çözüm İçin Göçmenlere Veto

İşsizlik oranının arttığı İtalya, bunun önüne geçmek için ülkede çalışma gücünün önemli bölümünü oluşturan göçmenlerin girişini durdurmaya hazırlanıyor. İçişleri Bakanı Cancellieri, 'Ekonomimiz kötü. Çok fazla istihdam sunacak durumumuz yok' dedi. İtalyan bakan, göçmenlerin entegre olacaklarını ya da ülkelerine döneceklerini anlatırken sert bir tavır ortaya koydu.

İşsizliğe Çözüm İçin Göçmenlere Veto

Euro Bölgesi’nin sorunlu ülkelerinden kabul edilen İtalya’da işsizliğin yüzde 10’un üzerine çıkması, genç işsizlerin oranının ise yüzde 30’u bulması, beraberinde çözüm yolları arayışını da getirdi. İçişleri Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı çareyi, Avrupa’da en çok göç alan ülkelerden biri olan İtalya’ya göçü engellemeyi amaçlayan bir kararname hazırlamakta buldu. Senato’nun İnsan Hakları Komisyonu’nda bu konuda bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Annamaria Cancellieri, “Ekonomik durumumuz çok kritik. Çalışma Bakanı’yla birlikte yeni göçmen girişlerine izin verilip verilmeyeceğini değerlendiriyoruz. Çünkü çok fazla istihdam sunacak durumumuz yok” dedi.

Şu an ülkede bulunan göçmenlerin, zaten iş arzını karşıladığını belirten Bakan Cancellieri, sezonluk çalışmak için ülkeye gelecek göçmenlere ise kapıları kapatmadı. Bakan bu konuda, "Onların ülkemize gelmesinde sakınca yok çünkü piyasa onlara iş imkanı sağlayabilir" dedi. 

Bakan Cancellieri, bu kararnamenin kabulü durumunda, Mağrip ülkelerinden kaçak girişlerin artmasından duyduğu endişeyi de gizlemedi, "Bu bizi büyük sıkıntıya sokar” dedi. İtalya Hükümeti’nin, yıl sonuna kadar göçmen sorununu çözmeyi hedeflediğinin altını da çizen Bakan, “Devlet bu durumu göğüslemeye devam edemez. Ekonomik görünüm itibariyle ülkemizdeki göçmenler, ya entegre olacak ya da ülkelerine dönecek” diye konuştu.

Kuzey Afrika’daki değişim rüzgarlarının ardından İtalya’ya, Tunus ve Libya üzerinden gelenlerin sayısı 1 yıl içinde 25 bini aştı. Bu yıl başından beri 1060 göçmenin yine Afrika Kıtası’ndan teknelerle ülkeye geldiği açıklandı. Havaların düzelmesiyle birlikte binlerce göçmenin daha ülkeye akın etmek için hazır beklediği belirtildi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tunus’a giden Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise İtalya’ya ulaşma umuduyla yola çıkan ancak teknelerin batması sonucu canlarından olan yüzlerce Tunuslu'yu anarak, “Onların ailelerine sabır diliyorum. Acınızı yürekten paylaşıyorum” diye konuştu.

Napolitano, İtalya’da bulunan göçmenlere de sahip çıkarak, “Onların, topraklarımızda doğan çocukları, bizim de evlatlarımızdır” dedi. İtalya’da yaşayan 4,5 milyon civarındaki göçmenlerin dağılımı ise oldukça dengesiz. Göçmenlerin yüzde 83’ü, ülkenin ekonomik olarak en gelişmiş bölgelerinin bulunduğu kuzey ve orta kesimlerde, kalanı ise çizmenin güneyinde yaşıyor. 1 milyona yakın bir nüfusla birinci sırayı ise Romanyalılar alıyor. Bunu Mağrip ülkeleri takip ederken, Türkler'in sayısı ise 20 bin civarında.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER