İsrail'de Filistinli Tutukluların Zaferi

İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli bin 600 mahkumun, hapisane koşullarını protesto etmek amacıyla geçtiğimiz ay başlattığı grev, Mısır’ın arabuluculuğunda yapılan anlaşma sonucu sona eriyor.

İsrail'de Filistinli Tutukluların Zaferi

İsrail cezaevlerinde bulunan 4 bin 800 mahkumun üçte biri, yargılanmadan cezaevlerinde tutulmalarını ve kötü cezaevi koşullarını protesto etmek için 17 Nisan’da açlık grevine başlamıştı. Mahkumların taleplerinin yerine getirilmesi ve grevin sona ermesi için Mısır arabuluculuğunda başkent Kahire'de yapılan müzakerelerde gülen taraf Filistin oldu.

İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin isteklerinin kabul edilmesi üzerine açlık grevini sona erdirmesi Gazze'de sevinçle karşılandı. Hamas resmi sözcüsü Fevzi Berhum, müzakerelere katılan İsrail'deki Mısır Büyükelçisi'nin kendilerine, Filistinli tutuklular ve İsrail yönetimi arasında anlaşma sağlandığını bildirdiğini söyledi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye, başarıyla sonuçlanan açlık grevinden dolayı tutukluları tebrik ederek, bu sürece katkı sağlayan Mısırlı yetkililere de teşekkür etti.

Açlık grevi bin 600 den fazla tutuklu tarafından 28 gündür sürdürülüyordu. Bazı tutukluların açlık grevi 70 günü aşmıştı. Öte yandan İsrail ikinci kanalının internet sitesinde, Filistinli tutuklularla liderleriyle teröre dönmemek ve İsrail'e karşı çalışmamak için anlaşma yapıldığı iddia edildi. Eylemci tutuklu ya da hükümlülerden herhangi birinin ölümü durumunda Filistinli grupların şiddet içeren protesto gösterilerine yönelmeleri İsrail ve Filistinli yetkilileri kaygılandırıyordu.

Geçen yıl Mısır aracılığıyla İsrail ile Hamas arasında imzalanan esir takası anlaşmasına göre esirlerin temel taleplerinin hepsi yerine getirilecekti. 18 Ekim 2011'de yapılan anlaşmanın metni, esirlere uygulanan tecrit, idari gözaltı ve Gazzelilerin İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını görmelerine izin verilmesi yönündeydi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER