İran'dan Sert Uyarı

İran ve Batılı ülkeler arsında 23 Mayıs’ta Bağdat’ta yapılacak yeni tur nükleere müzakerelere sayılı günler kala Batıllı bazı kaynaklarca Tahran’ın güneyindeki Parçin askeri tesisinde İran’ın nükleer askeri faaliyetlerde bulunduğu iddiası Tahran yönetimince sert tepki ile karşılandı.

İran'dan Sert Uyarı

Tahran adına müzakereleri yürüten İran’ın nükleer baş müzakerecisi Sait Celili, Batılı ülkeleri “yapıcı olamayan ifadeler” kullanmama konusunda uyararak “baskı stratejisi uygulama döneminin sona erdiğini” söyledi.

Eski Fransa Başbakanı Michel Rocard'la ile Tahran’da görüşen Celili “Batının yanlış stratejik hesaplamalarının Bağdat'taki görüşmelerin başarılı geçmesine engel olacağını” ifade etti.

Ortaya konulan iddiaların “mantıkdışı” ve “asılsız” olduğunu savunan İranlı yetkili, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) daha önce defalarca bu iddiaların gerçek olmadığını vurgulamıştır” diye konuştu. Celili, Bağdat görüşmelerinde İran’ın güvenini kazanacak eylemler yapılmasını beklediklerini kaydetti.

Tahran’ın güneyindeki Parçin tesisinde askeri nükleer denemelerde kullanılan bir patlama kontrol odasına ait olduğunu iddia edilen fotoğraf Batılı bazı haber kaynaklarınca yayınlandı.

BM Güvenlik Konseyi beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu ‘5+1’ ile İran arasındaki nükleer görüşmeler en son geçen ay İstanbul’da yapılmıştı. Yeni tur görüşmeler ise 23 Mayıs’ta Bağdat’ta yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER