İran'dan 'Füze' Açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ensari, İran’ın geçen günlerde ülkenin çeşitli noktalarında balistik füze denemesi yapmasının Tahran ve dünya güçleri arasında sağlanan nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını savundu.

İran'dan 'Füze' Açıklaması
 
Sözcü Hüseyin Cabir Ensari, "İran Silahlı Kuvvetlerinin son günlerde yaptığı tatbikat çerçevesinde kullandığı silahlar, nükleer anlaşmadaki İran’ın yükümlülüklerine aykırı olmamakla birlikte BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararına da aykırılık oluşturmamaktadır " diye konuştu.
 
Nükleer ve kitle imha silahlarının İran savunma doktrininde yerinin olmadığını söyleyen Ensari, " İran’ın balistik füze de dâhil tüm kısa, orta ve uzun menzilli füzeleri, olağan savunma malzemesi sayılıp, meşru savunmada kullanılmak için tasarlanmıştır " ifadelerini kullandı.
 
İranlı Sözcü, "İran füzeleri, nükleer başlık taşımak için tasarlanmış değil bu yüzden BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına da aykırı değildir" dedi.
 
Ensari, İran’ın meşru füze çalışmalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi. İran son günlerde gerçekleştirdiği askeri tatbikat çerçevesinde, ülkenin farklı noktalarında balistik füze denemesi yaptığını duyurdu. Olay tepki gösteren Washington yönetimi, konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşımakla tehdit etti.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER