'İran Suriye'ye Silah Göndermeye Devam Ediyor'

Birleşmiş Milletler'in, İran’a uygulanan yaptırımların denetimi konusunda hazırladığı bir rapor, İran’ın Suriye'deki Esad rejimine silah göndermeye devam ettiğini ortaya koydu.

'İran Suriye'ye Silah Göndermeye Devam Ediyor'

Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi, yönetime karşı ayaklanan muhalifleri bastırmak için 14 aydır operasyonlara devam ederken, Rusya’nın yanı sıra İran’ın da Esad'ı destekleyen faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

Suriye’ye karşı uygulanan yaptırımlara uyulup uyulmadığını denetleyen uzmanların hazırladığı ve Güvenlik Konseyi'nin İran yaptırımlar komitesine sunduğu raporda, bir yıl içinde yasa dışı olarak yapılan üç büyük silah sevkiyatının incelendiği belirtildi.

Reuters haber ajansının ulaştığı BM raporunun, gelecek hafta İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya arasında yapılacak nükleer görüşmeler öncesinde hazırlandığı belirtildi.

Raporda, "İran, yasadışı silah sevkiyatı yaparak uluslararası topluma meydan okumayı sürdürmüştür. İncelenen üç sevkiyattan ikisi Suriye'ye yönelikti. Komitenin bir önceki görev döneminde elde ettiği bulguların çoğu da yine İran'ı ilgilendiriyordu. Bu durum, İran’ın gerçekleştirdiği yasadışı silah sevkiyatının en büyük alıcı tarafının Suriye olduğunu vurguluyor" ifadeleri kullanıldı.

Komitenin incelediği üçüncü sevkiyat ise, İngiltere'nin geçen yıl Afganistan'daki Taliban güçlerine gönderildiğini söylediği roketleri kapsıyor.

Raporda, Suriye'ye gönderilmek üzere İran'dan yola çıkarılan ancakTürkiye'ye el konulan silahlar arasında uzun menzili tüfekler, makineli tüfekler, patlayıcı madde, patlatıcı kapsüller, 60 mm ve 120 mm'lik havan mermileri ve diğer başka malzeme bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER