İngiltere Ve İskoçya'da Sandıklar Kuruldu

İngiltere, Galler ve İskoçya’da yaşayan Türk vatandaşları 7 Haziran’da Türkiye’de yapılacak 25. dönem milletvekili genel seçimleri için oy kullanıyor.

İngiltere Ve İskoçya'da Sandıklar Kuruldu
İngiltere’nin başkenti Londra ve İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da kayıtlı 81 binin üzerinde seçmen, 30- 31 Mayıs tarihleri arasında oy kullanacak.
 
İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları Londra’daki Fuar ve Sergi Salonu Olympia’da, İskoçya’da yaşayan Türk vatandaşları da Edinburgh Konsolosluğu’nda 30 Mayıs Cumartesi sabah 10.00’dan itibaren oy kullanmaya başladı. Bu yılki genel seçimlerinde, geçtiğimiz yıl ağustos ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre katılımın çok daha yüksek olduğı gözlendi.
 
Geçen yılki seçimlerde randevu alınarak oy kullanılabilmesinden dolayı çok sayıda vatandaşın oy kullanamaması nedeniyle bu yılki genel seçimlerde randevu almaya gerek kalmaksızın vatandaşlar oy kullanabildiler.
 
Özellikle sabah saatlerinde katılımın oldukça yoğun olduğu seçimlerde, oy sandıklarının başında kısa kuyruklar da oluştu.
 
Geçen yıla göre çok daha yüksek katılım
 
Oy kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, bu yılki seçimlerin geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerine oranla çok daha fazla katılımlı olmasını beklediklerini belirterek, seçim güvenliği ile ilgili tüm tedbirleri aldıklarını kaydetti. Yorulmazlar; "Her şey akışında gidiyor, bazı vatandaşların adres kayıtları ve kimlik bilgilerinde sıkıntı var ancak bu sıkıntıların önümüzdeki dönemlerde düzeleceğini bekliyoruz. Geçen yılki seçimlere göre çok daha verimli bir seçim geçiriyoruz. Bugün itibariyle oy kullanım sayısının 10 bini aşacağını düşünüyoruz. Tüm siyasi partiler birbiriyle uyum içinde çalışıyor, bu yüzden hepsine de teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Türk vatandaşları haklarına sahip çıkıyor
 
Londra’nın Türkiye Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de eşi Esra Bilgiç ile birlikte oy kullanmak üzere Olympia Fuar alanına geldi. Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Büyükelçi Bilgiç şunları söyledi: "Bugünden itibaren oy verme sürecinin gayet düzenli ve sağlıklı olduğunu gözlemledim. Bundan da büyük mutluluk duydum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre daha büyük bir katılım görüyoruz. Yurrtdışında, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının bu haklarına daha büyük oranda sahip çıktıklarını görüyoruz"
 
Oy kullanmak için salona gelen vatandaşların bir bölümü de yurt dışındaki seçmen listesine kayıt yaptırdıkları halde isimleri sistemde görünmedikleri için oy kullanamadıklarını belirtiler. Eşi ile birlikte oy kullanmak için seçim salonuna gelen Ali Bey, seçmen listesine kayıt olduğu halde, adının sistemde görünmediği gerekçesiyle oy kullanamadığını, bu sorunun düzeltilmesi için kendisine de yol gösterilmediğini savundu.
 
AKP İngiltere Seçim Kooardinasyonu Başkanı Şükrü Aybakar da vatandaşların sükunet içersinde vatandaşların oy kullandıklarını belirterek, parti olarak Londra’da ve çevresinde yaşayan vatandaşların kolaylıkla oy kullanabilmeleri için seçim salonua araç tahsis ettiklerini söyledi.
 
Bu arada bir sandık başında partililer arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Gerginlik güvenliğin müdahalesiyle büyümeden sonlandı.
 
Birleşik Krallık’taki Türk vatandaşları pazar günü de yerel saatle 10.00 - 19.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.
 
Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, Britanya’da 81 bin 643, Londra’da, 2 bin 915 olmak üzere toplam 84 bin 558 kayıtlı seçmen bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER