Hollande Türklere Olumlu Bakıyor

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bili, yeni Cumhurbaşkanı Hollande'nin Türklere, daha olumlu bakacağını düşündüğünü söyledi.

Hollande Türklere Olumlu Bakıyor

Bursa'da çeşitli temaslarda bulunan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurant Bili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'lı yıllarla kıyaslandığında, Türkiye'nin çok ileri gittiğini ve ülkede çok önemli değişikliklerin olduğunu ifade etti.
Bili, AB'nin şu anki durumunun çok parlak olmadığını, Avrupa'da yaşanan son gelişmelerden sonra AB'nin dengelerinin biraz değiştiğini vurguladı. ''27 ülkeyle AB'yi çalıştırmanın kolay olmadığını'' dile getiren Bili, Türkiye'nin diğerlerine nazaran büyük bir ülke olduğunu, AB'ye girdiği takdirde dengelerin değişebileceğini ifade etti.
Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande'nin seçimlerden önce Türk derneklerinin sözcüsü Dr. Demir Önger'e mektup gönderdiğini hatırlatan Bili, şöyle devam etti:
''Fransa'da önemli ve demokratik bir dönemi yaşıyoruz. Seçimlerden sonra yeni şeyler olabilir. Hollande çok önemli bir jest yaptı. Fransa'da yaşayan Türklere bir mesaj gönderdi. Bu mesaj bence çok önemli. Hollande, mesajında Türkiye ile Fransa ilişkilerine çok önem verdiğini yazdı. Türkiye'nin AB'ye girmesiyle ilgili, Hollande'nin düşüncelerinin daha olumlu olduğunu herkes biliyor. Bir sürecin olduğunu ve devam edeceğini söyledi. Bundan dolayı Hollande'nin Türklere, daha olumlu bakacağını düşünüyorum.''

''Sizce Türkiye, AB'ye hazır mı?'' sorusu üzerine Büyükelçi Bili, bu sürecin çok uzun önce başladığını dile getirerek, şunları kaydetti:
''Hala yapılacak işler var. O kadar kolay değil. Bir de aynı zamanda AB derin bir kriz yaşıyor, özellikle ekonomik olarak. Bundan dolayı iki tarafın da (Türkiye ve AB) gayret göstermesi lazım. 1990'lı yıllarla kıyasladığımda Türkiye kesinlikle çok ileri gidiyor. Türkiye'de çok önemli değişiklikler oldu. Bu bence çok olumlu gelişme. Çok önemli çalışmalar var. Bu anayasa çalışmaları da çok önemli bir şey. Daha özgür bir Türkiye'yi herkes görmek istiyor.''

''Sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa'' ile Türklerin hedef olmadığını öne süren Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Hollande'nin yasayı anayasaya uygun şekilde yeniden gündeme getireceğini belirtti. Bili, ''Aslında bu inkar yasası Türkiye'ye karşı değildi. Bu yasa Fransa'da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlarımıza yönelik hazırlanmıştı. Bunu kesinlikle iyi anlamak lazım. Türk halkına yazılan mektupta Hollande çok açık bir mesaj göndermiş. Bu konuyu daha sakin bir şekilde takip edeceğini yazmış. Bence bu önemli bir mesaj'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER