'Her İki Taraf da Kararlı Olursa...'

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu KKTC’de ortak basın toplantısı düzenledi

'Her İki Taraf da Kararlı Olursa...'
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
AKINCI: “KIBRIS’TA ARTIK İKİ TARAFIN DA MEŞRU HAK VE ÇIKARLARINI GÖZETECEK, EŞİTLİK VE GÜVENLİK İÇİNDE YAŞATACAK YENİ BİR DÖNEME GEÇİLME ZAMANI GELDİ”
 
Cumhurbaşkanlığı bahçesinde yapılan basın toplantısında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Çavuşoğlu ile müzakere sürecini değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yürekten inanıyorum ki Kıbrıs’ta yıllar süren çözümsüzlükten sonra artık iki tarafın da meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, Kıbrıs’ta toplumumuzu eşitlik ve güvenlik içinde yaşatacak yeni bir döneme geçilme zamanı geldi” diyerek, müzakerelerin amacının bu doğrultuda olduğunu söyledi.
 
ÇAVUŞOĞLU: “BU YIL İÇİNDE HER İKİ TARAF DA KARARLI OLURSA KIBRIS’TA KALICI BİR ÇÖZÜM, BARIŞ OLABİLİR
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Ekim ayında ara verilen müzakerelere Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya dönmesi ile 15 Mayıs’ta yeniden başlanması ve liderlerin ayda en az iki kez görüşme kararı almasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Her iki tarafın da kararlı olması halinde bu yıl içerisinde Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm ve barış olabileceğini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm için kararlılığının her zamankinden fazla olduğunu ifade etti. İki tarafın da kalıcı adil bir çözümün sunabileceği fırsatların farkında olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Kıbrıs’taki bir çözümün herkese faydası olacağını, Kıbrıs adasının barış, kalkınma ve refah adası olacağını söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER