Fransa'da Protesto

Fransa’da 35 saat olan haftalık çalışma saatinin, 44 ile 49 saate çıkarılması, çalışan kişinin yakınının vefatı üzerine ücretli izin verilmemesi ve işten çıkarmalarda işveren lehine olan yeni iş yasası düzenlemeleri protesto eden binlerce genç Fransa genelinde eylem yaptı.

Fransa'da Protesto
Paris’te öğrenciler 11.00’de Nation meydanında toplanarak, Republique Meydanına yürüyüş düzenledi. Gösteriye katılan öğrenciler "Hollande Sen bittin”, ”gençlik sokakta” , ”Yorulmayacağız”, “24 Mart’ta 31 Mart’ta yine sokaktayız” sloganları atarak İtalie Meydanı’nda sendikalı göstericilerle buluştu ve burada gösteri yaptı.
 
Paris’teki üniversitelerin Tolbiac, Sorbonne, Diderot’ da bulunan kampüsleri gün boyu kapatıldı, bazı liselerin önlerinde ise çöp tenekelerinden bariyerler yaparak yöneticilerin okullara girmesini engelledi.
 
Fransa genelinde ise sabah erken saatlerde başlayan gösterilerde Marsilya, Nantes, Rouen, Lyon, Strasbourg Lyon , Perpignan, Toulouse Bordeaux, Grenoble gibi bir çok şehirde öğrenci ve sendikalar sokağa çıktı. Bazı kentlerde ise gösterilere polis müdahale etti ve öğrenciler gözaltına alındı.
 
Öğrenci sendikası UNEF, Fransa genelinde yaptığı çağrıyla bir hafta kadar önce eylem çağrısı yapmış, yeni iş hukuku yasasının geri çekilmesini talep etmişti. Yasadaki bazı değişikliklere rağmen, talepleri yerine getirilmeyen sendikalar ve öğrenciler yasayı protesto etti.
 
Fransa’da 2010 yılından bu yana memurların maaşı dondurulmuş, devlet ve kamu sektörüne memur alımı azaltılarak 7 milyar Euro tasarruf edilmişti. Fransız basınına yansıyan haberlerde memur maaşlarına bu yıl yüzde 1 oranında zam yapılması öngörülüyor.
 
31 Mart’ta ise sendikalar tarafından, hem memur maaşları hem de çalışma yasası ile ilgili genel greve gidileceğini ve eylem yapılacağı duyurusu yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER