Eurovision'un Galibi İsveç Oldu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen 2015 Eurovision Şarkı Yarışması'nın birincisi İsveç oldu.

Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Estonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, İngiltere, Litvanya, Polonya, Slovenya, İsveç, Norveç, Karadağ, Güney Kıbrıs, Azerbaycan, Letonya ve İsrail'in yarıştığı finalde, birinci Måns Zelmerlöw'ün seslendirdiği Heroes adlı şarkı ile İsveç oldu.
 
ELNUR 12'NCİ OLDU
 
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin katılmadığı yarışmada Azerbaycan'ı, 'O Ses Türkiye' birincisi Elnur, ‘Hour of the Wolf’ adlı şarkısıyla temsil etti. Türkiye'den Acun Ilıcalı, Asuman Dabak, Gupse Özay ve Şebnem Bozoklu gibi ünlü isimlerin paylaştıkları videolarla destek verdiği Elnur Hüseynov, beklediği sonucu alamadı. Eurovision 2015'te yarışan Elnur Hüseynov ise 49 puanla 12'nci oldu.
 
İlk kez 2008 yılında ülkesini Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Elnur, 8'inci olmuştu.
 
RUSYA VE İSVEÇ'İN REKABETİ
 
Almanya ve ev sahibi Avusturya’nın puan alamadığı yarışmaya İsveç ile Rusya arasındaki rekabet damga vurdu.  Uzun süre Rusya'nın önde götürdüğü yarışmada son ülkelerden gelen tam puanlarla İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow’un seslendirdiği “Hereos” adlı şarkısı 365 puan alarak birinci olmayı başardı. 
 
Bu yıl Türkiye’nin katılmadığı yarışmada Rusya temsilcisi Polina Gargarina’nın seslendirdiği  “A Million Voices” adlı şarkısı 303 puan alarak ikinci, İtalya temsilcisi II Volo’nun seslendirdiği “Grande Amore” şarkısı 292 puanla üçüncü, Belçika temsilcisi Loic Nottet’in söylediği “Rhythm Inside” adlı şarkı 217 puanla dördüncü, bu yıl ilk kez yarışmaya katılan Avustralya Guy Sebastian’ın seslendirdiği “Tonight Again” adlı şarkı ile beşinci oldu.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER