Endonezya sallanıyor 8.7- 8.3. 8.2

Ve gündemde yine büyük bir deprem haberi var…Endonezya’nın Açe eyaletini açıklarında 8.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bölgede tsunami alarmı sürüyor.

Dünyanın yarısı sallanıyor. Endonezya’da meydana gelen 8.7 şiddetindeki deprem yürekleri ağıza getirdi. Tam 27 ülkede tsunami alarmı verildi.

Endonezyanın Ace eyalet merkezine 495 km açıkta, 33 km derinlikte meydana gelen deprem Hindistan, Tayland, singapur Nepal gibi birçok ülkeden de hissedildi.

Dünya saatlerce nefesini tuttu bölgeden gelen haberleri bekledi. İlk depremden birkaç saat sonra 2 dev sarsıntı daha yaşandı 8.3 ve 8.2 şiddetindeki artçı depremler bile olayın şiddetini anlatmaya yeterliydi.

Bölgede internet kesik ve bazı yerleşim birimlerinden haber alınamıyor. Ancak Türk Büyükelçiliği depremin ardından açılama yaptı. Türk vatandaşı ölü yada yaralı bulunmadığını açıkladı.

Endonezya, “Pasifik Ateş Çemberi” olarak tabir edilen ve sık sık deprem, tsunami ve yanardağ patlamalarının olduğu bölgede bulunuyor.

Ülkede, 26 Aralık 2004'de 9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide 230 bin kişi hayatını kaybetmişti

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER