Dünya mirası Göreme Milli Parkı betona boğdular

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Milli Parkı’na beton merdiven inşa edildi. Doğa harikası kayalar oyuldu, içine beton döküldü. Demir trabzanların çakıldığı beton merdivenlere tarih severler ve bölge halkı tepki gösterdi.

Dünya mirası Göreme Milli Parkı betona boğdular

Türkiye'nin en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Kapadokya'da tarihi yapıya büyük zarar verildi. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göreme Milli Parkı betona boğuldu. Milli park içerisinde yer alan Zemi Vadisi'ne beton merdivenler inşa edildi. Ürgüp-Nevşehir Karayolu'nun 10. kilometresinde bulunan vadi girişinden başlayarak metrelerce devam eden beton merdivenleri görenler şoke oldu. Tarihi yapıya zarar vermeyecek şekilde tahta, halat yapılar kullanmak yerine beton tercih eden Nevşehir Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin aldığı öğrenildi.

CİMER'E BİLDİRDİLER                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Bölge halkı yapılan uygulamayı CİMER'e de bildirdi. Cimer başvurusunda şu ifadeler yer aldı; “Göreme Milli Parkı içinde yer alan ve Kapadokya'nın hem doğal güzelliği hem de tarihiyle ön plana çıkan vadilerinden biri olan Zemi Vadisi'nde, delici ve kırıcı aletlerle doğal kaya üzerinde boşluk açıp, üzerine beton dökülerek blok taşlardan merdivenler yapıldı. Çimentonun böyle önlemsiz kullanılmasının ve açıkta bırakılmasının doğa için kimyasal bir zehir olduğunu, merdivenlerin etrafındaki doğal kayanın erimesinin hızlanacağını bilen uzmanların bu projeyi onaylamalarını hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz. Bu uygulamanın diğer vadilere de yapılma girişiminin olduğunu biliyor, bu kıyımın bir an önce durdurulması, Kapadokya'ya verilen zararın mümkün olduğunca giderilmesi için desteklerinizi bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER