Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladılar

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren CHP Birleşik Krallık Birliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladılar
 
Çok sayıda kadın ve genç üyenin katıldığı toplantıda İran`da bir kadın olarak yaşadıklarını anlatan Solmaz Hanım ile yapılan söyleşi ilgiyle karşılandı.
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde bir konuşma yapan CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna, hem Dünya Kadınlar Günü hem de bir kadın olarak Birlik başkanı seçilmesinin yıldönümü olan 8 Mart`ın kendisi için çok anlamlı bir gün olduğunu belirtti.
 
Son yıllarda çağdaş yaşamın takipçisi ve bekçisi olan kadınlara yönelik söylemler ve davranışları eleştiren Akartuna, 21. yüzyıl için utanç verici bir tabloyla karşı karşıya olduklarını ve bu durumun siyasiler eliyle kanıksatıldığını ifade ederek çocuk gelinlerin meşruluğunun, çok eşliliğin ve konuşmayan kadın profilinin topluma empoze edilmeye çalışıldığını kaydetti.
 
Akartuna: “Kurtuluş savaşında Nene Hatun`lardan, sadece laikliği savunduğu için katledilen Bahriye Üçok`a, çağdaş yaşam ve genç kızlarımızın eğitimi için hayatını adamış Türkan Saylan`lara kadar tüm devrimci ve ilerici kadınlarımızı saygıyla anıyorum. Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi koruma ve yüceltme işi öncelikle kadınlarımıza ve gençlerimize aittir. Bu nedenle hepimize görev düşüyor. Artık tartışma değil, eylem zamanı. Laik düzeni, eğitimi ve eşit haklara sahip olduğumuz hayatı korumak için her yerde mücadeleye devam etmeliyiz’’ diye konuştu.
 
Solmaz: “Sahip Olduklarınızın Değerini Bilin”
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde bir söyleşi yapan İran asıllı Solmaz Hanım Türkiye`de insanların sahip olduklarının değerini iyi bilmesi gerektiğini ve bunların değerini ancak kaybetmeleri halinde anlayacaklarını belirtti. Demokrasinin askıya alındığı tüm ülkelerde önce kadının haklarının yok edildiğini belirten Solmaz Hanım, bu nedenle kadınların sürekli önde olması gerektiğini belirtti. Kendisinin yaşadığı baskılardan da bahseden Solmaz, hiç bir ayrım olmaksızın herkesin bir araya gelerek, kendi önceliklerini bir tarafta bırakıp hürriyetleri için beraberce hareket etmeleri gerektiğine değindi.
 
Atatürk`ün sadece Türkiye`de değil, o coğrafyada yaşayan tüm kadınların özgürlükleri için mücadele verdiğini ve devrimlerin komşu ülkeleri de değiştirdiğini belirten Solmaz Hanım`a, CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna tarafından Atatürk rozeti takıldı.
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 23:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER