Djokovic’in vize talebi başvurusunu reddedildi

Avustralya Federal Mahkemesi Başyargıcı James Allsop, Novak Djokovic'in vizesinin geri verilmesini talep eden başvurusunun oybirliğiyle reddedildiğini açıkladı.

Djokovic’in vize talebi başvurusunu reddedildi

Bugün yapılan duruşmada kararı açıklayan Başyargıç James Allop, ünlü tenisçi Novak Djokovic’in ikinci kez vizesinin iptal edilmesinin ardından, vizesinin geri verilmesini talep eden başvurusunun oybirliğiyle reddedildiğini belirtti. Kararın ardından Djokovic’in sınır dışı edilmesi bekleniyor.

ÜLKEYE 3 YIL GİREMEYEBİLİR

Öte yandan Djokovic’in Avustralya yasalarına göre ülkeye 3 yıl girememe riski devam ediyor. Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmadı. Avustralya Göçmenlik Bakanı Alex Hawke, geçtiğimiz günlerde Djokovic’in vizesini iptal etmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bölüm 133C(3) kapsamındaki olumsuz bir kararın ardından, etkilenen kişiye belirli durumlar dışında üç yıllık bir süre vize verilemeyecektir” ifadeleri yer alıyordu.

MAHKEME KARARINDAN ÖNCE AVUSTRALYA AÇIK PAYLAŞIMI

Mahkeme kararından yaklaşık iki saat önce Avustralya Açık’ın resmi sosyal medya hesabından paylaşım yapıldı. Paylaşımda, Pazartesi günü oynanacak müsabakalara yer verildi. Bu müsabakalar arasında Djokovic ve Kecmanovic de yer aldı.

Avustralya Açık bugün 08.30 sıralarında eşleşmelerin listesini paylaşmıştı. Listede, Novak Djokovic ve Miomir Kecmanovic müsabakası da yer alıyordu. Paylaşımdan yaklaşık 2 saat sonra Avustralya Federal Mahkemesi, Djokovic’in vize iade talebi başvurusunu oybirliği ile reddetti. Gelişmelerin ardından Avustralya Açık’ın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, güncellenen eşleşmeler yer aldı. Yeni eşleşmede, Kecmanovic’in karşısında İtalyan raket Salvatore Caruso yer aldı.

Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke yaptığı açıklamada, vizesinin geri verilmesi talebi mahkeme tarafından reddedilen ünlü tenisçi Novak Djokovic’in ülkeden ayrıldığını doğruladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, mahkemenin Djokovic kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Djokovic'in Avustralya'dan ayrıldığını doğrulayabilirim” dedi. Hawke açıklamasında, ülkenin sınır güvenliği politikasının, pandemi boyunca halkın güvende olmasını sağladığını ve bu sayede dünyadaki en düşük ölüm ve en yüksek aşılanma oranlarına sahip ülkelerden biri olduğunu ifade ederek,  “Avustralyalılar bu noktaya gelmek için büyük fedakarlıklar yaptılar ve Morrison hükümeti, Avustralya halkının beklediği gibi, bu konumu korumaya sıkı sıkıya bağlıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2022, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER