'Demir Kubbe'ye ABD'den 70 Milyon Dolar Daha

'İsrail, İran'a askeri saldırıda bulunacak' tartışmalarının yapıldığı bir dönemde Pentagon'da AB ve İsrail arasında önemli bir görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrası açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Panetta, İsrail'in füze savunma sistemi 'Demir Kubbe' için 70 milyon dolar ek yardım vereceklerini açıkladı.

'Demir Kubbe'ye ABD'den 70 Milyon Dolar Daha

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da bu ülkenin Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüştü.

İki bakanın görüşmesi sonrası açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İsrail'in füze savunma sistemi "Demir Kubbe" için ek 70 milyon dolar yardımda bulunacaklarını söyledi. ABD'nin 2013 savunma bütçesinde, İsrail'in füze savunma sistemleri için 947 milyon dolar ayrılması teklif edilmişti.
İsrail, 'Demir Kubbe' sistemi için ABD'den önemli miktarda mali destek sağlıyor. ABD Kongresi Savunma Alt Komitesi, 2013 yılı bütçesinde İsrail'in füze savunma sistemi 'Demir Kubbe'ye 947 milyon dolar ayrılmasını talep etti. İsrail için ayrılması planlanan 947 milyon dolarlık bu bütçenin şimdiye kadar bir yıl içinde yapılan en büyük yardım olduğu belirtiliyor.

Amerikalı yetkililerin belirttiğine göre Barak, son üç aydaki üçüncü ABD ziyaretinde, İsrail’e yapılacak Amerikan askeri yardımını öngören kararı nihaileştirmek için çaba harcıyor.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi de söz konusu yardımın, İsrail'in "Iron Dome" (Demir Kubbe) adlı füzesavar sisteminin geliştirilmesi ve Gazze'den atılan roketlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik sisteme iki yeni batarya eklenmesi için kullanılacağını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER