Davutoğlu New York'ta

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurul görüşmelerine katılmak için bulunduğu New York’ta, ABD’deki Suriyeli toplumunun temsilcileriyle görüştü.

Davutoğlu New York'ta

Görüşmede Suriyeli heyet üyeleri, Türkiye’ye Suriye’deki krizin başından beri ortaya koyduğu ilkeli tutum ve Suriye halkına verdiği kapsamlı destek için teşekkür etti. Suriye’nin ileride barışa, istikrara ve demokrasiye kavuşmasında en önemli katkının Türkiye’ye ait olacağını, ülkemizin birçok zorluğa göğüs gererek gösterdiği bu dayanışmayı hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

 
Bakan Davutoğlu, Suriye ile aramızda mevcut tarihten gelen özel bağlara atıfla, kardeş Suriye halkı hemen yanı başımızda böylesine büyük acılara maruz kalırken buna duyarsız kalamayacağımızı ve bu itibarla Suriye’deki gelişmeler karşısında başka türlü hareket etmemizin de zaten mümkün olmadığını söyledi.
 
Suriyeli heyet üyeleri, Türkiye’yi artık kendilerine ana vatanları kadar yakın gördüklerini ve Sayın Bakanı da esasen bu sebeple görmek istediklerini ifadeyle, uluslararası toplumun Suriye’deki insanlık trajedisi karşısında gösterdiği duyarsızlıktan yakındılar.
 
Bakan Davutoğlu, Suriye halkının onurlu bir yaşam için verdiği haklı mücadeleyi er ya da geç kazanacağını, krizin ve Esad’ın katliamlarının ülkede yarattığı tahribatın büyük olduğunu, ancak Suriye’nin her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güçte olduğunu ve Türkiye’nin bugün olduğu gibi yarın da Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğini belirtti.
 
Görüşmede Suriyeli heyet üyeleri ayrıca, ABD Yönetimini ve Kongresini Suriye’deki durum konusunda bilgilendirmek ve doğru yönde harekete geçirmek amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetler ile bu yönde önümüzdeki dönemde atmayı öngördükleri adımlar hakkında bilgi sundu.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2013, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER