Davutoğlu İran'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından Sadabad Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

İki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Başbakan Davutoğlu, tören kıtasını selamladı.
 
Tokalaşarak gazetecilere poz veren Cihangiri ve Davutoğlu, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.
 
Davutoğlu ve Cihangiri heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Davutoğlu özetle şöyle konuştu:
 
''Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu tarih, kadim bir komşuluk tarihidir. Coğrafyamız da birbirini tamamlayan coğrafyalardır ve gerek özel, baş başa görüşmemizde gerekse heyetlerarası görüşmede bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık. İkili ilişkilerdeki büyük potansiyeli değerlendirirsek, bölgemizde şu anda söz konusu olan istikrarsızlıkları, terör tehdidini ve kardeş kavgasını da engellemek üzere ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki kardeş kavgasının sona ermesi, etnik ve mezhep çatışmalarının durması için Türkiye ve İran'ın ortak bazı perspektifler geliştirmesi büyük bir önem taşır.''
 
Karşılama törenine ve heyetler arası görüşmeye Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da katıldı. İran Dışişleri Bakanı Muhammet Cevad Zarif, İran Petrol Bakanı Bijen Zengene de törende yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER