"Daha ölümcül mutasyonlar çıkabilir"

Duke Üniversitesi nörobilimcilerinden Miguel Nicolelis, yeni varyantların çıkabileceği konusunda dünyayı uyardı.

"Daha ölümcül mutasyonlar çıkabilir"

Duke Üniversitesi'nde görev yapan ve önce gelen nörobilimcilerinden Miguel Nicolelis, Brezilya'da mutasyon nedeniyle artan koronavirüs vakaları önlenmezse, daha yeni ve ölümcül varyantların ortaya çıkacağını ve bunun küresel bir tehdit haline geleceğini söyledi.

Guardian'a konuşan Nicolelis, bunu önlemek için, çeyrek milyon Brezilyalıyı öldüren bir salgını kontrol altına almadaki başarısızlığı nedeniyle Brezilya hükümetine tüm dünyanın tepki göstermesi ve meydan okuması gerektiğini de belirtti.

Nicolelis, "Dünya, Brezilya'nın pandemiye karşı mücadelede yarattığı riskler konusunda acil bir şekilde konuşmalı. Brezilya bu virüs için bir üreme alanı olmaya devam ederse, Avrupa veya ABD'deki salgını bastırmanın ne anlamı var?" dedi.

Nicolelis sözlerine "Virüsün şu anda burada çoğalmakta olduğu seviyelerde çoğalmasına izin verirseniz, yeni ve daha ölümcül mutasyonların ortaya çıkmasına kapı açarsınız ve önleyemezsiniz" diye devam etti.

"Brezilya, virüsün çoğalması ve sonunda daha ölümcül mutasyonlar yaratması için bir açık hava laboratuvarıdır" diye uzmanları uyaran Nicolelis "Bu dünyayla ilgili. Küresel" diyerek sözlerini tamamladı.

Uyarı, Brezilya'da ülkenin dört bir yanındaki hastaneler ile sağlık sisteminin çökmesi ve 1.726 ölüm ile salgın başladığından beri en yüksek sayıya ulaşılması sonrasında geldi.

Porto Alegre şehrinde bir doktor, hastanesinin yoğun bakım ünitesi ve morgda yer kalmayınca yerel televizyona yaptığı açıklamada "Burası bir savaş alanı" demiş ve gündem olmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER