Cezayir'de Seçim Zamanı

Cezayirli seçmenler bugün, parlamento seçimleri için sandık başına gidiyor.

Cezayir'de Seçim Zamanı

Cezayir'de seçimlere 44 parti katılırken, adaylar 462 sandalyeli parlamentoya girmeye çalışacak.

Ülkede, Arap Baharı'nın ardından gerçekleştirilen ilk seçimlerde, oy kullanma işlemi 08.00'de (TSİ 10.00) başladı. Sandıklar, 19.00'a (TSİ 21.00) kadar açık kalacak.

Cezayir'de 21.5 milyondan fazla seçmen bulunuyor. Seçimlere katılım oranı sandıkların kapanmasından sonra belli olacak. İlk sonuçlar ise Cuma sabahı açıklanacak.

Seçim yarışının iktidar yanlısı iki partiyle üç İslami partinin oluşturduğu "Yeşil Cezayir" ittifakı arasında geçeceği tahmin ediliyor. Seçimlere ayrıca uzun yıllar sonra Sosyalistler de katılacak.

Modern İslamcı partilerin yarışı önde bitirmesi beklenirken, hiçbir partinin tek başına iktidar olmaya yetecek çoğunluğu sağlayamayacağı öngörülüyor.

Seçimi 150'si AB'den 500 yabancı gözlemci takip ediyor. Bunların arasında, Arap Birliği'nden, BM'den ve ABD'li bağımsız sivil toplum kuruluşlarından gözlemciler de bulunuyor.

Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika dün, “Benim siyasi görüşüm bellidir. Şüpheye mahal bırakmayacak kadar açıktır” şeklinde bir açıklama yaptı. Devlet Başkanı'nın bu sözü, “Onursal başkanı olduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi'ne dolaylı destek verdi” diye yorumlandı.

Ulusal Kurtuluş Cephesi taraftarları, Buteflika'nın bu açıklamayla kendilerini desteklediğini öne sürerek, sosyal paylaşım sitelerinde propaganda yaparken, karşıt görüşlüler ise bu açıklamayla devlet başkanının anayasal tarafsızlık ilkesini çiğnediğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER