'Bugün, Tarihi Bir Gün'

Davutoğlu vize muafiyeti konusunda Haziran sonunu işaret ederek şunları kaydetti:

“Bu önemli bir anlaşma çünkü bir yandan da Türkiye’nin katılım sürecini derinleştirmesini sağlayacak. Elbette en önemli unsur vize muafiyeti meselesi. Geri kabul süreci başladığına göre vize muafiyeti doğal bir sonucudur bunun ve vize muafiyeti umuyoruz ki Haziran Ayı sonuna kadar sağlanacak. Tabii ki Türkiye’nin yapması gereken bazı şeyler var. 72 kriter var yerine getirilmesi gereken. Bunların 37’sini zaten yerine getirdik, 35 kriter kalıyor geriye ve Mayıs ayı başına kadar da geri kalan kriterleri karşılamayı umuyoruz. AB’nin de kendi üzerine düşeni gerçekleştirmesini bekliyoruz”
 
Terör örgütleri arasında herhangi bir ayrım yapamazsınız
 
“İki başkent terör örgütleri tarafından 2 kez hedef alındı. Hem Paris hem de Ankara’da omuz omuza teröre karşı yer aldık ve teröre karşı dayanışma kökeni kaynağı ne olursa olsun ister DEAŞ olsun ister DHKP-C olsun ister PKK olsun teröre karşı dayanışmaya ihtiyacımız var. Bu bağlamda ben de hayal kırıklığımı paylaşmak istiyorum. 78 milyon kişi yas tutarken aynı semboller bayraklarla terör örgütleri terör faaliyetlerini desteklemek amacıyla bu binaya yakın bir noktada toplandı. Ben de bundan duyduğum hayal kırıklığını ve üzüntüyü dile getirdim. Meslektaşlarıma, bir kez daha buradan uluslararası topluma sesleniyorum: Terör örgütleri arasında herhangi bir ayrım yapamazsınız. DEAŞ veya PKK veya DHKP-C hepsi terör örgütüdür, etnik veya dini kökenine bakılmaksızın. Fransız veya Alman veya Türk bu insanların hepsi terör kurbanı. Her tür teröre karşı dayanışma göstermek zorundayız.”
 
6 bin kişi yer değiştirecek
 
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise 6 bin kişinin yerinin değiştirilmesi konusunda bilgi vererek, “Ayda 6 bin kişinin yeri değiştirecek bu sayıya varılması konusunda iyimserim.” ifadelerini kullandı.
 
Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan "Şimdi 33’üncü faslı da açma kararı aldık, Avrupa Konseyi tarafından alındı ve ayrıca bloke edilen diğer fasılların da açılması için sürecin hızlandırılması kararı alındı. Bu konuda da özellikle göstergelerin ilan edilmesi noktasında da süreç hızlandırılacak. 33. fasıl kesinlikle açılacak" dedi.
 
Davutoğlu mültecilerin gönderilme sürecine ilişkin, "Çünkü bu bizim illegal yasadışı göçü engelleyen ve yasa içinde mültecilerin Avrupa’ya gönderilmesini sağlayan ve Türkiye’deki mülteci sayısını değiştirmeyen -ne kadar mülteci alıyorsak yasa dışıyla, o kadar yasal mülteciyi Avrupa’ya göndereceğiz- bu son derece olumlu bir netice" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye ve Avrua ilişkilerinde üç önemli nokta olduğunu vurgulayan Başbakan, "Birincisi vize muafiyeti. Bu konuda biz de gerekeni yapacağız, Avrupa da gerekeni yapacak. İkincisi Gümrük Birliği’nin update edilmesi, şartları uygun hale getirilmesi ki anlaşmada bu da var. Bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. Üçüncüsü de yeni fasılların açılması. 29 Kasım’dan bu yana 17’nci fasıl açıldı, yıllardır fasıl açılmamıştı. Şimdi 33’üncü faslı da açma kararı aldık, Avrupa Konseyi tarafından alındı ve ayrıca bloke edilen diğer fasılların da açılması için sürecin hızlandırılması kararı alındı. Bu konuda da özellikle göstergelerin ilan edilmesi noktasında da süreç hızlandırılacak. 33. fasıl kesinlikle açılacak. Diğer fasıllar da hızlandırılacak. Dolayısıyla bu önemli, pozitif bir gelişmedir. Bütün bu unsurların Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir enerji katacağına inanıyorum."dedi.
 
"Maalesef, Türkiye ve Avrupa’da da yanlış anlaşılan bir husus oldu. 72
 
bin sayısı, Avrupalıların toplam alacağı mülteci sayısı değildir Bu sayı bire bir yasa dışı gelen mültecilerin, yasal yollarla bire bir gönderileceği rakamdır.” diyerek değişimin karşılıklı “bire-bir” şartlarını kapsadığını ifade etti.
 
Göçmenlerin durumunu gören herkes Türkiye’yi takdir ettiğini belirten Başbakan, Türk toplumunun mültecilere karşı olumlu bir tutum içerisinde olduğunu söyledi. Bazı ülkelerde mültecilere para atıldığını hatırlatan Davutoğlu, Türk toplumunda Mültecilere karşı olumsuz bir tavır olmadığını dile getirdi.
 
Donald Tusk bir gazetecinin “bugünü tarihi bir gün olarak nitelendiriyor musunuz sorusuna” yanıtı şöyle oldu: “İllegal geçişin önlenmesi açısından önemli bir gün olarak niteleyebilirim bu günü. Ben tabi ki her zaman bir tarihçi olarak pragmatik bakmaya çalışırım meselelere. Elbette bu anlaşma son derece önemli. Belki tarih bilimi için önemli değildir bilmiyorum. Peygamber değilim, kahin değilim ama elde ettiğimiz önemli bir başarı diyebilirim. Ben şuna inanıyorum bu anlaşmadan elde edilecek pragmatik sonuçlar çok önemli olacak&rdquo
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER