Böyle Artçı Görülmedi

Pasifik Okyanusu'nda, Endonezya'nın Açe eyaletinin açıklarında, 8.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Tsunami alarmı verilirken, depremden birkaç saat sonra aynı bölge 8.2'lik bir artçı şokla sallandı.

Böyle Artçı Görülmedi

 

 

Yaklaşık bir buçuk saat sonra, TSİ 13.43'te USGS verilerine göre, Kuzey Sumatra adasının batı kıyılarının açıklarında 8.2 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha yaşandı. 16.4 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntının ardından Açe için verilen tsunami uyarısı iki saat uzatıldı.
 
ENDONEZYA'DA DEPREMİN ARDINDAN İLK KARELER
 
DEVLET BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA: TSUNAMİ TEHDİDİ YOK
Endonezya Jeofizik Dairesi ve Felaket Yardım Ajansı'ndan yapılan ilk açıklamalarda, karada hasar ya da su seviyelerinde, tsunaminin işareti olabilecek bir değişiklik olmadığı ancak bölgeye kurtarma ekipleri gönderildiği ifade edildi.
 
Bununla birlikte Reuters muhabili, ilk depremin merkez üssünün bulunduğu Simeulue adası çevresinde, su seviyesinin 10 metre kadar düştüğünü söyledi.
 
Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ise Açe'de can ve mal kaybı olmadığını belirterek, "Tsunami tehdidi yok, ama alarmdayız" dedi.
 
ENDONEZYA'DAKİ DEPREMİ YEREL TELEVİZYONLAR BÖYLE YAYINLADI / WEB TV
 
TÜRK VATANDAŞLARININ DURUMU İYİ
Türkiye'nin Jakarta Büyükelçiliği, Endonezya'daki deprem sonrasında, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarından yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadığını bildirdi.
 
Büyükelçilik'ten yapılan yazılı açıklamada, "Bölgede  yaşayan vatandaşlarımız arasında yaralanan ya da hayatını kaybeden vatandaşımız  bulunmamaktadır" denildi.
 
Reuters muhabirleri depremin Singapur, Tayland ve Hindistan'ın güneyinde de hissedildiğini bildirdi.
 
17 SANTİMETRELİK İLK DALGA AÇE'YE İLERLİYOR  
Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Hint Okyanusu genelinde, toplamda 27 ülke için tsunami alarmı verildiğini açıkladı.
 
Merkezden yapılan açıklamada 17 santimetre yüksekliğindeki ilk tsunami dalgasının Açe'ye doğru ilerlemeye başladığı belirtildi. Yetkililer, "Tsunami çok büyük görünmüyor, ancak birkaç dalga halinde gelebilirler" uyarısını yaptı.
 
Hindistan yönetimi de Nicobar ve Andaman Adaları ve doğu sahilleri için tsunami uyarısında bulundu. Özellikle doğuda 6 metre yüksekliğinde dalgalar bekleniyor.
 
Sri Lanka'da da tsunami uyarısı verildi. Tayland ise vatandaşlarını kıyı bölgelerinden çekilmeleri konusunda uyardı. Depremin ardından Tayland'ın Phuket adasındaki uluslararası havaalanı geçici olarak kapatıldı. Pakistan, Umman, İran ve Maldivler de alarma geçti.
 
Uzmanlar bu depremde açığa çıkan enerjinin onlarca atom bombasına eşdeğer olduğunu ifade ediyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2012, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER