Boston'a İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türk Hava Yolları (THY), ABD’deki 6. varış noktası olan Boston’a ilk doğrudan seferini gerçekleştirdi.

Boston'a İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi
 
THY, ABD’nin New York, Chicago, Washington, Los Angeles ve Houston kentlerinden sonra altıncı uçuş noktası Boston’a ilk seferini dün gerçekleştirdi. Yolcularını aldıktan sonda İstanbul’dan saat 14:00’te kalkan THY’nin Airbus A330 tipi uçağı, zaman farkından dolayı aynı gün 17:35’te Boston Logan Havalimanı’na indi. THY’nin A 330 uçağına, havayollarının bir kente ilk kez direk sefer düzenlemesi geleneğine uygun olarak itfaiye araçları hortumlarında fışkırtılan sularla ’hoş geldin’ denildi. THY’nin ilk direk Boston seferi için Logan Uluslararası Havalimanı’nda bir tören düzenlendi.
 
ARTIK BOSTON BİZİMDİR
 
Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, THY’nin en fazla ülkeye uçan havayolu şirketi olduğuna değinerek, "Bizde bir deyiş ardır, gitmediğin yer senin değildir diye. Şimdi THY ve biz Boston’a geldik. Artık Boston bizimdir" dedi. Zeybekci, direk uçuşun ABD-Türkiye ilişkilerine de önemli katkılar sağlayacağını belirterek, "Bu ilk uçuş, Boston bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artırılması için önemli bir başlangıç. Bu ivmeyi, ilişkilerimizi artırarak sürdürmeliyiz" diye konuştu.
 
Massachusetts Eyaleti Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı u Thomas P. Glynn de THY’nin, üç kez art arda Avrupa’nın en iyi havayolu seçildiğini, Boston’a direk seferler başlatılmasıyla kaliteli hizmetin Boston’a da gelmesinden kıvanç duyduğunu belirtti. Konuşmaların ardından yapılan kısa bir folklor gösterisinin ardından gazetecilere açıklama yapan THY Genel Müdür Yatırım ve Teknoloji Yardımcısı Ahmet Bolat, Boston’a başlangıçta haftanın 5 günü uçuş düzenleneceğini, yeni uçakların filoya katılmasıyla haftalık uçuş sayısını 7’ye çıkaracaklarını söyledi.
 
THY’nin San Francisco ve Atlanta’ya da direk sefer başlatacağını anlatan ve Boston’un ABD’de doğrudan uçuş gerçekleştirilen 6. nokta olduğunu belirten Bolat, "Boston öğrenciler şehri. Hindistan’dan, Pakistan’dan, Orta Doğu’dan çok öğrenci var. Onun yanında işadamları da var. Yaptığımız çalışmalarda Boston’un kısa zamanda kendisini kara geçireceğini görüyoruz. O bakımdan biz Boston’dan ümitliyiz" dedi.
 
THY’nin, İstanbul’dan Boston’a direk olarak yapılacak seferleri, açılışla birlikte Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri karşılıklı yapılacak.
 
TK81 uçuş numarası ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Boston Logan Havalimanı’na gerçekleştirilecek seferlerde uçak, indikten sonra yaklaşık 6 saat yerde bekleyecek. Uçağın TK82 sefer sayısıyla tekrar kalkışı ise saat Boston saati ile23:55’te olacak. İstanbul’a varış ertesi gün 16:35’de gerçekleşecek.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER